29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Сарацин со директна порака: Ризикувате многу ако не ги изгласате уставните измени

Германскиот пратеник за Балканот, Мануел Сарацин, рече денеска во Скопје дека не треба да се потценува временскиот период за донесување на уставните измени, кои се предуслов да се отворат првите поглавја во преговорите за членство во ЕУ, јавува Инбокс7.

“Без уставни измени Македонија може да биде одвоена од другите на патот кон ЕУ”, порачал Сарацин.

Северна Македонија, според него, ризикува многу ако не ги усвои уставните измени во наредниот период.

“Имајќи ја предвид можноста за отворање преговори со Украина во декември оваа година, ризикот од одвојување на земјата од останатите, без исполнување на потребните европски барања е неизбежен”, вели Сарацин.

Тој оствари средби со политичкиот врв во земјата, со кои разговараше за актуелните состојби во контекст на интеграцијата во ЕУ. Вели дека Сојузна Република Германија посакува процесот на уставни измени да се заокружи што е можно поскоро.

Од власта добил благодарност за континуираната поддршка од Германија за евроинтегративниот процес, додека од опозицијата му биле упатени истите пораки дека Владата нема легитимитет за уставни измени и дека прифаќање на бугарски диктат нема да се случи.

Сарацин на средбата со претседателот на Собранието, Талат Џафери, потенцирал дека многу време е изгубено во регионот, а тековната динамика во ЕУ за забрзување на процесот на проширување не смее да се пропушти. Од тие причини, според него, важно е како ќе биде формулирано прашањето за донесување на уставните измени, но уште поважно е да не се потценува временскиот период за нивно донесување.

 

Related posts

Уставниот суд тежи 2 милиони евра, Татјана Васиќ-Бозаџиева 10 пати побогата од Фатмир Скендер

admin

ЕУ се бори за солидарност во енергетската криза

ninja

Путин вети дека ќе го победи Вагнер додека бунтовниците напредуваат кон Москва

admin

Девојчето Вања жртва на „алчност за пари“, јавноста во шок

admin

Истражување на „Фокус“: СДСМ пред ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ прва кај Албанците

admin

Им се нуди накит од 130 денари за потоа да им се испразнат сметките: Многу граѓани се жалат на Интернет измами

admin