20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Средба Мицкоски-Сарацин, дали ќе поминат уставните измени?

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му го повторил партискиот став на специјалниот пратеник на Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин, дека нема да ги поддржат уставните измени.

“Во однос на уставните измени, оваа влада нема легитимитет за таков чекор и прифаќање на бугарски диктат нема да се случи.”, рече Мицкоски на средбата со Сарацин, каде присутни биле и потпретседателот Александар Николовски и членот на ИК Антонио Милошоски.

На средбата се разговарало и за актуелните политичко економски состојби во државата и реалните предизвици со кои се соочуваат граѓаните.

“Истакнав дека со последните измени на кривичниот законик кој ги направи власта со европско знаменце всушност се подготвува за опозиција и директно ги амнестира своите кадри кои во ова гледаат начин да ја одбегнат правдата. Еден од најважните приоритети на идната Влада ќе биде борбата против корупција.”

“Разговаравме и за реалните проблеми на граѓаните како што се недостатоците во образование, немањето учебници, проблемите во економијата, високата инфлација и редица други неуспеси кои потврдуваат дека власта е далеку од споделувањето на европските вредности и цели.”, рече Мицкоски.

 

 

Related posts

СРБИЈА РЕАГИРА НА ТЕНЗИИТЕ ВО КОСОВО

ninja

МИЦКОСКИ: ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ СЕ НЕСПОРНИ ЗА ВМРО-ДПМНЕ

ninja

Таксистите во 2022 превезувале над 13 милиони патници

admin

ЗА НАС Е ПОРАЗИТЕЛНО ОТИ НЕ СМЕ СИ ГИ ЗАВРШИЛЕ ДОМАШНИТЕ ЗАДАЧИ, ВЕЛИ ​​​​​​​ДКСК ЗА ТИМОТ ЗА САНКЦИИ ОД ВАШИНГТОН

ninja

„Бум“ на економијата на ЕУ, продолжува нагорниот тренд на раст (инфографик)

admin

Пропустите во дигитализацијата на матичните книги фрлија сенка врз заштитата на податоците на граѓаните

admin