13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Трагедија во Либија: 5.100 загинаа, тела се насекаде, внатре во куќите, на улиците, на море

Тимовите за пребарување чешлаа улици, уништени згради, па дури и морето во средата за да бараат тела во крајбрежниот либиски град каде што уривањето на две брани предизвика голема поплава во која загинаа најмалку 5.100 луѓе, јави АП, пренесува Инбокс7.

Медитеранскиот град Дерна се бореше да добие помош откако потопот во неделата вечер ги однесе повеќето пристапни патишта. Хуманитарните работници кои успеаја да стигнат до градот опишаа пустош во неговиот центар, со илјадници се уште исчезнати, а десетици илјади останаа без покрив над главата.

„Тела се насекаде, внатре во куќите, на улиците, на море. Каде и да одите, наоѓате мртви мажи, жени и деца“, рече Емад ал-Фалах, хуманитарен работник од Бенгази, преку телефон од Дерна. „Изгубени се цели семејства“.

Медитеранската бура Даниел предизвика смртоносни поплави во неделата во многу градови во источна Либија, но најпогодена беше Дерна. Две брани во планините над градот се урнаа, предизвикувајќи поплави да рикаат по реката Вади Дерна и низ центарот на градот, одземајќи цели градски блокови.

Дури четвртина од градот исчезна, соопштија службите за итни случаи.

Брановите се искачија дури 7 метри (23 стапки), изјави Јан Фридез, шеф на делегацијата на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Либија, за телевизијата France24.

Наставникот Мохамед Дерна рече дека тој, неговото семејство и соседите се упатиле кон покривот на нивната станбена зграда, вчудоневидени од обемот на вода што доаѓа. Гледаа луѓе долу, вклучувајќи жени и деца како се даваат и умираат.

Related posts

И по истражувањето на ИРЛ, Владата се мисли дали ќе им плати на „Брако“

admin

Мехмети: Уставните измени не треба да бидат драма

admin

Ковачевски – Осуда за одлуката на Русија за признавање на Доњецк и Луганск како самонаречени „Народни републики“

ninja

СПАСОВСКИ ЌЕ ГИ НАГРАДИ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ БЕА НА ТЕРЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА РОДЕНДЕНОТ НА ДЕЛЧЕВ

ninja

КОВАЧЕВСКИ – М-НАВ ПОСТАПИ ДОБРО СО КОНКУРСОТ ЗА КОНТРОЛОРИ НА ЛЕТАЊЕ

ninja

АМНЕСТИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА УСТАВНИ ИЗМЕНИ?

ninja