12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Трагедија во Либија: 5.100 загинаа, тела се насекаде, внатре во куќите, на улиците, на море

Тимовите за пребарување чешлаа улици, уништени згради, па дури и морето во средата за да бараат тела во крајбрежниот либиски град каде што уривањето на две брани предизвика голема поплава во која загинаа најмалку 5.100 луѓе, јави АП, пренесува Инбокс7.

Медитеранскиот град Дерна се бореше да добие помош откако потопот во неделата вечер ги однесе повеќето пристапни патишта. Хуманитарните работници кои успеаја да стигнат до градот опишаа пустош во неговиот центар, со илјадници се уште исчезнати, а десетици илјади останаа без покрив над главата.

„Тела се насекаде, внатре во куќите, на улиците, на море. Каде и да одите, наоѓате мртви мажи, жени и деца“, рече Емад ал-Фалах, хуманитарен работник од Бенгази, преку телефон од Дерна. „Изгубени се цели семејства“.

Медитеранската бура Даниел предизвика смртоносни поплави во неделата во многу градови во источна Либија, но најпогодена беше Дерна. Две брани во планините над градот се урнаа, предизвикувајќи поплави да рикаат по реката Вади Дерна и низ центарот на градот, одземајќи цели градски блокови.

Дури четвртина од градот исчезна, соопштија службите за итни случаи.

Брановите се искачија дури 7 метри (23 стапки), изјави Јан Фридез, шеф на делегацијата на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Либија, за телевизијата France24.

Наставникот Мохамед Дерна рече дека тој, неговото семејство и соседите се упатиле кон покривот на нивната станбена зграда, вчудоневидени од обемот на вода што доаѓа. Гледаа луѓе долу, вклучувајќи жени и деца како се даваат и умираат.

Related posts

Саразин: Не го „мачев“ Мицковски, уставните измени да се изгласат час поскоро

admin

Светска Банка: Северна Македонија со најмал економски раст во регионот во следните три години

admin

Буџет за 2024 – реален или предизборно напумпан?

admin

ЕСКОБАР: БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА ТРЕБА ДА ЈА ВОДАТ ДОМАШНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

ninja

Антикорупциска бара истрага за ДУП-от за бензинската на „Пуцко Петрол“

admin

Зеленски појасни дека Бакхмут не е под руска контрола:„Русија ќе ја почувствува нашата контраофанзива“

admin