2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Греам вели дека Турција станува „одред“ на НАТО

Сенаторот од Јужна Каролина, Линдзи Греам (Р) рече дека Турција станува „одред“ на НАТО во саботните коментари, мислејќи на неформална група демократи во Претставничкиот дом.

„Се чини дека Турција, особено високото раководство, се поставува себеси како „Одред“ на НАТО“, рече Греам во објавата на X, платформата порано позната како Твитер. „Многу разочарувачки и дестабилизирачки“.

Објавата на Греам е поврзана и со написот на Фокс њуз за неодамнешните коментари на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за конфликтот Израел-Хамас.

„Израел отворено врши воени злосторства веќе 22 дена, но западните лидери не можат ниту да го повикаат Израел на прекин на огнот, а камоли да реагираат на тоа“, изјави Ердоган пред толпата во Истанбул во саботата, според Асошиетед прес (АП).

„Ќе му кажеме на целиот свет дека Израел е воен злосторник“, додаде тој. „Ние правиме подготовки за ова. Ќе го прогласиме Израел за воен злосторник“.

Израел соопшти дека ги отповикува своите дипломати од Турција во саботата по коментарите на Ердоган.

„Со оглед на тешките изјави кои доаѓаат од Турција, наредив да се вратат дипломатските претставници таму со цел да се изврши реевалуација на односите меѓу Израел и Турција“, рече израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен во објавата на X.

 

Related posts

ЗОШТО ВО БУГАРИЈА ПАК ЕЧИ „МАКЕДОНИЈАААА!“

ninja

ПУТИН ЗАБРАНИ ИЗВОЗ НА РУСКА НАФТА ВО ЗЕМЈИТЕ КОИ ВОВЕДОА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ

ninja

Ахмети: Надлежните да ги истражат Мерко и Дрин, стоиме на ставот за ветинг

admin

Шофер од Албанија фатен во „Деве Баир“

admin

ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР Е НЕУМЕРЕН ГЕСТ

ninja

САД го предупреди Иран: Војната Израел-Хамас да не прерасне во регионален конфликт

admin