16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ЕКОНОМИЈА

Дали луѓето повеќе крадат поради поскапувањето?

21 октомври 202Во многу западни земји се зборува за „епидемија на кражби“ во супермаркетите. Некои експерти го поврзуваат тоа со инфлацијата. Но, прашањето е дали се краде повеќе или само поинаку.

 

Безбедносните магнети за спречување кражба се вообичаени на пакувањето на скапите парфеми. Но, тие се повеќе се појавуваат на лименки туна, стекови или сирења.

Во некои земји, наместо пакувања со кафе, на полиците се ставаат празни пакувања – а кафето ќе го добиете само на каса.

Според британските и американските здруженија на трговци и трговци, бројот на кражби во локалните продавници буквално експлодирал. Многумина мислат дека тоа е поврзано со експлозијата на трошоците за живот, со зголемувањето на цените што особено влијае на храната.

Еоин Тонге, шеф на финансии во одборот на трговската компанија Асошиејтед Бритиш Фудс, се сомнева дека зголемените цени станале изговор за многумина да крадат. Шефот на британскиот ланец на стоковни куќи дури зборува за „епидемија на кражби“.

Дали е виновна инфлацијата?

Франк Хорст од германскиот институт ЕХИ, кој го истражува пазарот за малопродажни синџири, исто така вели: „Во Германија минатата година бројот на кражби во продавници енормно се зголеми во споредба со претходната година“.

ЕХИ утврди дека загубите во трговијата – количината на стоки што ја имаат во споредба со она што треба да ја имаат – се зголемиле за 12 проценти. Пријавени се дури 30 отсто повеќе кражби.

Сепак, Хорст вели дека ова не може директно да се поврзе со инфлацијата, која галопира по избувнувањето на војната во Украина.

Тој објаснува дека во текот на 2020 и 2021 година имало „вештачки“ пад на бројот на кражби поради локдаунот за време на пандемијата. „Зголемувањето што сега го регистрираме на почетокот изгледа драматично, но всушност е само враќање во нормала“, вели Хорст.

Тој и неговите колеги ќе можат да утврдат дали инфлацијата дополнително ги поттикнува кражбите дури следната година кога ќе добијат нови податоци.

Германија магнети
Безбедносните магнети од облеката се пренесуваат и на кафе и месоФотографија: Jens Kalaene/dpa/picture alliance
Како кризите влијаат на бројот на кражби?

„За време на финансиската криза, бегалската криза или во време на висока невработеност, секогаш се зборуваше дека тоа се фактори кои значително го зголемуваат бројот на кражби“, вели Хорст врз основа на своето 20-годишно искуство.

„Во реалноста, кога ќе погледнеме наназад, никогаш не можевме да го примениме зголемениот ефект на кризите“, додава тој.

Сепак, работите не се толку јасни. Хорст вели дека во Германија поскапувањата можеби нема да доведат до повеќе кражби, но го менуваат пленот на крадците. „Можеме да кажеме дека се забележува промена, особено во прехранбениот сектор. Се крадат се повеќе производи кои претходно не биле во фокусот на крадците“.

Се работи за сирење, месо и месни производи, путер… „Може да се тргне од претпоставката дека тоа има врска со инфлацијата и поскапувањето на тие производи. Тоа значи дека повеќе луѓе сега ги крадат, место да ги купуваат“.

Реакцијата на супермаркетот

Ситуацијата е значително поинаква отколку во САД, каде се голем проблем кражбите поврзани со зависноста од дрога. Организирани банди ограбуваат цели аптеки и дрогерии, за да дојдат до лекови кои се користат како наркотици.

Супермаркетите во Велика Британија и САД најавуваат мерки: повеќе видео надзор, бесплатно кафе за полицајците и чуварите, камери на нивните униформи, безбедносни проверки.

Компаниите треба да платат за сето тоа. Парадоксално, овие трошоци на крајот би можеле да доведат до дополнителни зголемувања на цените. /DW

Related posts

Нови 680 милиони евра од ЕУ за Западен Балкан

admin

Две илјади работници досега сакаат работа преку Отворен Балкан

admin

„Даути-Комерц“ ја доби лиценцата за Царински склад

admin

Има ли надеж за економски раст на македонската економија?

ninja

Бугарија, Унгарија, Полска, Романија и Словачка бараат ограничен увоз од Украна

admin

Станува ли меѓуградскиот превоз луксуз за младите?

admin