2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Долгогодишниот советник на Меркел се соочува со критики поради коментарите за Израел и Хамас

Претседавачот на безбедносната конференција во Минхен, Кристоф Хојсген е под притисок да поднесе оставка поради телевизиско интервју во кое тој го окарактеризира бруталното убиство на повеќе од 1.400 Израелци на 7 октомври како „акција на Хамас“, притоа поддржувајќи ги коментарите дадени претходно во неделата од страна на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш што ги налути израелските лидери, пренесува Инбокс7.

„Гутереш е многу рамнодушен човек“, изјави Хојсген, кој 12 години беше главен советник за надворешна политика на поранешната канцеларка Ангела Меркел, изјави за германската јавна телевизија ЗДФ. „Тој беше во право“.

Коментарот на Гутереш на состанокот на Советот за безбедност во вторникот дека нападот на Хамас „не се случил во вакуум“ предизвика бура од критики, особено меѓу израелските лидери, кои сметаа дека генералниот секретар го оправдува нападот на Хамас.

Подоцнежната поддршка на Хојсген за коментарите на Гутереш во ОН предизвика осуди од некои истакнати личности и во Германија и во Израел.

Армин Лашет, поранешен лидер на централно-десничарската Демохристијанска партија, најголемата германска опозициска партија, рече дека коментарите се „неприфатливи“.

Фолкер Бек, поранешен висок функционер во германската партија на Зелените, кој сега го води Германско-израелското друштво, група која промовира солидарност со Израел, рече дека Хојсген се покажал како „обоен непријател на Израел“.

Рон Просор, амбасадор од Израел во Германија, го нарече она што тој го гледа како неуспехот на Хојсген да покаже безусловна солидарност со жртвите од масакрот на Хамас „шокантен“, додавајќи дека дипломатот го покажал своето „вистинско лице“.

„Според мене, постои голем знак прашалник за неговата соодветност да продолжи да ја води оваа конференција“, рече Просор за германската телевизија Велт.

Хојсген ужива возвишена позиција во Германија како претседавач на Минхенската безбедносна конференција (МСЦ) и често е омилена личност за германските медиуми кога им треба некој да ги анализира надворешните работи.

Иако номинално независен, годишната МСЦ, која привлекува десетици владини лидери и други личности секој февруари во главниот град на Баварија, е тесно поврзан со германската влада, која помага да се финансира и организира настанот преку Министерството за одбрана. Во согласност со полујавната природа на улогата, претседавачот, обично пензиониран дипломат, се обидува да избегне контроверзии.

 

Таа цел се покажа неостварлива во последниве години. MSC беше предмет на интензивна контрола откако се покажа дека Волфганг Ишингер, претходникот на Хојсген и сега претседател на фондацијата што го контролира MSC, го искористил настанот за да регрутира клиенти за приватна консултантска фирма во која тој бил акционер. Улогата на McKinsey & Co., консултантската компанија со седиште во САД, во обликувањето на програмата на настанот, исто така, покрена прашања за потенцијалните надворешни влијанија.

Related posts

Почна состанокот на лидерите на земјите од Процесот Брдо-Бриони

admin

Мишел: ЕУ мора да биде подготвена за ново проширување

admin

Што е најзначајно во воениот извештај на Пентагон за Кина?

admin

Законот за амнестија по скратена постапка: Над илјада затвореници ќе бидат ослободени целосно или делумно

admin

ИНТЕГРИСТИТЕ И ПОТРАГАТА ПО ВНАТРЕШНА КОХЕЗИЈА

admin

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

ninja