16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

ЕУ се подготвува за војна – и овој француски брод е врвот на копјето

Моќниот амфибиски носач на хеликоптери во Франција е пловечко село со спортски сали и буланжерија… плус проектили, митралези, десантни бродови, хеликоптери и тенкови.

.

7:30 часот наутро, а дел од екипажот на амфибискиот носач на хеликоптери од класата Мистрал веќе појадуваат – натоваруваат кафе, леб и џем пред планираната вежба за напад на шпанска плажа. Беше кратка ноќ, а плановите за слетувањето се менуваа неколку пати.

Францускиот јуришен брод – долг 199 метри, широк 32 метри и способен да носи 21.500 метрички тони – е клучен елемент во првата воена вежба на Европската унија во октомври во близина на јужниот брег на Шпанија.

Во сценариото за обука што го избраа највисоките воени претставници на ЕУ, европските трупи мораа да нападнат плажа за да ја спасат владата на фиктивниот сојузник наречен Сеглиа.

Токму тоа е дизајнирано да го прави Tonnerre (Гром на англиски). Наречен пристаниште за слетување хеликоптер во НАТО, бродот може да носи хеликоптери, оклопни возила, тенкови и војници; преместете ги во странство со брзина од 19 јазли и трансформирајте ги во база за слетување. Леталото за слетување паркирано во заливот од 885 квадратни метри може да носи мажи и воени возила до брегот.

„Амфибиските носачи на хеликоптери се сржта на проекцијата на моќта на Франција, односно способноста да се проектираат воени капацитети на непријателска територија или на сојузничко земјиште соочено со непријател“, рече капетанот на бродот Адриен Шаар, во разговор со POLITICO говорејќи од палубата за летање. „Tonnerre може да се распореди низ целиот спектар, од низок до висок интензитет“.

Мотото на бродот — „si vis pacem, para Tonnerre“ — е игра на зборови на познатата латинска поговорка „si vis pacem, para bellum“, што значи, ако сакате мир, подгответе се за војна.

Бродот „Тонер“ е во служба од 2007 година и е стациониран во Тулон на францускиот медитерански брег.

Тоа е дел од класата Мистрал, изградена од Франција во 2000-тите. Тие се распоредени за широк опсег на операции, вклучително и евакуација на француски и европски граѓани од Блискиот исток за време на војната меѓу Израел и Хезболах во 2006 година и поддршка на воената интервенција на Франција во Мали во 2013 година. Тие, исто така, учествуваат во мисиите на НАТО и мировните напори на ОН.

Related posts

КОЛКУ СЕ ЛОШИ РАБОТИТЕ МЕЃУ РУСИЈА И САД?

ninja

Петар Гошев: Ни треба револуција за правна култура

admin

Нова пракса по измените на КЗ: Зошто застаруваат предмети?

admin

Фон дер Лајен подготвена за соработка со десничарите

admin

Ковачевски: Добро е што опозицијата не е против уставните измени

admin

Предизборни вработувања: Врие од огласи, се бараат “гласачи”

admin