29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Израел ќе одбие визи за претставници на ОН по говорот на Гутереш за војната во Газа

Израел ќе одбие визи за претставниците на Обединетите нации, изјави неговиот амбасадор во ОН, додека несогласувањето на земјата со меѓународната организација се продлабочува.

Гилад Ердан ја даде изјавата во средата, според израелските медиуми, додека продолжуваат последиците од говорот на шефот на ОН во Советот за безбедност претходниот ден.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш индиректно го критикуваше Израел дека наредил евакуација на цивили од северот кон југот на Појасот Газа. Тој исто така рече дека нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври не се случил „во вакуум“ бидејќи Палестинците биле „подложени на 56 години задушувачка окупација“.

Related posts

Дали е голема неправда работниците со 200 евра, а функсионерите со 2000 евра плата?

admin

МОЖЕ ЛИ ДРЖАВАТА ДА ГО „ОДБЛОКИРА“ СКОПЈЕ?

ninja

Нема простор за зголемување на пензиите, но неприфатливо е и платите да функционерите да растат неразумно – предупредија експертите

admin

Ирска, Данска и Луксембург со најголема куповна моќ, Романија, Бугарија и полска со најмала

admin

Беса Адеми останува на чело на Врховниот суд

admin

5 работи што треба да ги знаете за резултатите од изборите во ЕУ

admin