12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Кина и Русија го критикуваат Израел, се заоструваат поделбите со Западот

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот лидер Си Џинпинг треба да се сретнат оваа недела во Пекинг во посета што се очекува да ја нагласи нивната заедничка визија за нов меѓународен поредок во кој повеќе нема да доминираат САД и нивните демократски сојузници јави СНН.

Оваа средба меѓу двата најмоќни автократи во светот доаѓа кога геополитичките гранични линии се зацврстуваат на глобално ниво – прво по руската инвазија на Украина, започната само три недели по последната средба на лидерите во кинеската престолнина во 2022 година – а сега како војна на Израел против палестинските милитанти. Групата Хамас се заканува дека ќе прерасне во поширок конфликт што може да ја уништи стабилноста на Блискиот Исток.

И Пекинг и Москва ги критикуваа дејствата на Израел и повикаа на прекин на огнот, како најнов приказ на напорите на двете сили да го засилат своето алтернативно лидерство на она на САД, кое го подржува правото на Израел да возврати.

Состанокот меѓу двајцата претседатели се случува откако беше потврдено дека американскиот претседател Џо Бајден ќе отпатува во Израел во среда, во знак на поддршка за земјата, бидејќи таа работи на елиминирање на Хамас, истовремено притискајќи за начини за олеснување на хуманитарното страдање во Газа. и предупредување на другите играчи во регионот за дополнително вклучување во конфликтот.

Кси и Путин најверојатно ќе разговараат за ситуацијата за време на состанокот оваа недела, откако Путин пристигна во вторникот наутро како почесен гостин на форумот „Појас и пат“ во Пекинг – исклучително ретко патување во странство за дипломатски изолираниот лидер.

Шефовите на држави, претставници и делегации од повеќе од 140 земји се очекува да присуствуваат на значајниот, дводневен дипломатски настан на Кина кој започнува во вторник, со кој се одбележуваат 10 години од почетокот на глобалната акција за финансирање на инфраструктурата на Кси, и му дава можност на кинескиот лидер да проектира растечки глобални амбиции на Пекинг.

Related posts

Две сценарија и едно прашање – не дали, туку кога?

admin

Бројни нерешени афери во здравството среде скандалот на онкологија

admin

Градоначалниците забораваат на ветените „брда и долини“ за заштита на Охридскиот регион

admin

Ќе продолжиме да го поддржуваме украинскиот народ, рече Бајден по телефонскиот разговор со Зеленски

ninja

Екс министерот Сали не знаел за КАТО системот на Онкологија

admin

Расте притисокот за оставка на Љубомир Јовески

admin