23.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Масакар во САД: Најмалку 16 убиени, десетици повредени во масовно пукање

Најмалку 16 лица загинаа, а десетици се ранети откако вооружен маж почна да пука во североисточната сојузна држава Мејн во САД.

Двајца службеници за спроведување на законот во градот Левистон изјавија за новинската агенција Асошиетед прес под услов да останат анонимни дека бројот на жртвите од нападот најверојатно ќе се зголеми.

Американскиот медиум NBC News, повикувајќи се на неименуван службеник за спроведување на законот во Левистон, објави дека во нападот загинале најмалку 22 лица, а 60 се ранети.

Државната и локалната полиција соопшти дека стотици полицајци трагаат по осомничениот кој се дал во бегство. Тие не кажаа колку луѓе се убиени или повредени. Во Левистон живеат околу 39.000 луѓе.

Полициската управа во Левистон објави фотографија на својата Фејсбук страница од личност од интерес, именувана како Роберт Кард.

„Кард треба да се смета за вооружен и опасен“, напишаа тие, повикувајќи ги членовите на јавноста да не му приоѓаат или да контактираат.

Билтенот на државната полиција вели дека Кард бил обучен како инструктор за огнено оружје во резервниот центар за обука на американската армија во Мејн, но имал историја на проблеми со менталното здравје, вклучително и слушање гласови. 40-годишникот помина две недели во установа за ментално здравје во текот на летото, се додава во билтенот, според АП.

Полицијата претходно сподели две фотографии од брадест маж во кафена кошула со долги ракави и темни борбени панталони со автоматска пушка крената на рамо.

Related posts

Политиката не е најважна: Партиите што сакаат да дојдат на власт да се фокусираат на економијата – бараат бизнисмените во пресрет на изборите

admin

Како важна бугарска тема делумно се покрива со „Македонија“?

admin

ЗЕЛЕНСКИ ВО КОНГРЕСОТ: „ЌЕ ПОБЕДИМЕ БИДЕЈЌИ СМЕ ЕДИНСТВЕНИ“

ninja

За четири години 19 жени го загубиле животот главно од раката на своите партнери – Расте бројот на фемициди во Македонија

admin

Мицкоски за „Политика“: Граѓаните нека бидат мирни, остануваме на ставот против уставните измени

admin

ВМРО-ДПМНЕ вели дека владата нема двотретинско мнозинство: ДУИ и СДС “барајќи рогови ќе ја изгубат и главата”

admin