2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Османи: Ако има државно вмешување во случувањата на северно Косово, С.Македонија ќе го преиспита своето учество во Отворен Балкан

Србија треба да направи напор и да докаже дека не е вмешана во случувањата на северно Косово. Во спротивно нема да бидеме дел од иницијативата на Отворен Балкан, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи на вечерашната Топ Тема на Телма,  пренесува Инбокс7.

“Таа беше добронамерна идеја. Меѓутоа мислам дека после случувањата во Косово на 24 септември Србија треба навистина да направи напори да докаже дека како држава не е вмешана во тој настан. Доколку има било какво вмешаност, тогаш навистина го прави невозможно нашето учество, но и учеството на другите земји, бидејќи главната идеја на Отворен Балкан беше помирувањето”, рече Османи.

Ова што се случи, според него, ќе не натера да ја преиспитаме нашата одлука за учество во иницијативата.

Related posts

ЕП: ОД 2035 НЕМА ВЕЌЕ АВТОМОБИЛИ НА ДИЗЕЛ И БЕНЗИН

ninja

ДЕЛ ОД ОПШТИНИТЕ „МУВА“ НЕ ГИ ЛАЗИ ЗА ШТЕДЕЊЕ

ninja

НАД 20.000 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСИТЕ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

ninja

МИЦКОСКИ: ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ СЕ НЕСПОРНИ ЗА ВМРО-ДПМНЕ

ninja

Кина и Русија го критикуваат Израел, се заоструваат поделбите со Западот

admin

Руските воздухопловни сили претрпуваат големи загуби северно од границата со Украина

admin