30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

По Сараево, директни летови и со неколку балкански дестинации

Aegean Airlines соопшти дека сака да продолжи да се шири во регионот по започнувањето на своите петти летови без слобода меѓу Скопје и Сараево овој понеделник, пренесува Инбокс7.

Говорејќи на церемонијата по повод инаугурацискиот лет меѓу двата града, главниот комерцијален директор на грчкиот авиопревозник, Роланд Јаги, рече: „Сакаме да ја зголемиме поврзаноста и да го прошириме нашето присуство во балканската област. Со нашите висококвалитетни услуги, сакаме да ја промовираме меѓудржавната мобилност, да го промовираме туризмот и да ги зајакнеме трговските односи. Ќе продолжиме да ја развиваме нашата мрежа и да нудиме нови можности за поврзување во регионот“.

Скопје е цврсто на радарот на грчката авиокомпанија. Aegean сака да воведе повеќе дестинации од Скопје, и тоа кон Подгорица и Софија, при што македонската влада неодамна преговара со своите колеги од Црна Гора и Бугарија за потенцијалните услуги.

Aegean Airlines аплицираше за програмата за субвенционирање на македонската влада за воведување нови линии од Скопје претходно оваа година, но се повлече откако тендерот беше прогласен за неважечки.

Aegean оваа година ги прошири своите операции низ поранешна Југославија. Воведе сезонски летови меѓу Атина и Љубљана, кои ќе траат до 13 октомври, како и редовни неделни летни чартери од главниот град на Грција до Бања Лука, ги продолжи своите сезонски летови Атина – Загреб до почетокот на јануари, а услугите ќе се одржуваат во текот на ноември и декември и повторно од почетокот на март следната година. За 2024 година, превозникот планира да ги зголеми летовите меѓу Атина и Белград од пет неделно на секојдневни со својата флота А320, почнувајќи од 2 јуни.

Related posts

Пешевски од ССМ: Нема цена што ќе натера градежен работник да работи 60 часа неделно

admin

ВУЧИЌ И КУРТИ ГО ПРИФАТИЛЕ ЕВРОПСКИОТ ПЛАН ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА

ninja

ВЛАДАТА ЌЕ ГИ ВАДИ ОД КАЛ НЕПЛАЌАЧИТЕ НА СТРУЈА

ninja

МПЦ-ОА има право на протест, дури и кога греши

admin

Законите за Коридорот 8 и 10д во Собрание, опозицијата вели дека се озаконува криминалот

admin

Агелер: Тоа прашање е за професорот Мицкоски, не можам јас да одговарам место него

admin