12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Претставник на Стејт департментот поднесе оставка политиката на Бајден за војната меѓу Израел и Газа

Претставник на американскиот Стејт департмент поднесе оставка поради одлуката на Вашингтон да ја зголеми воената помош за Израел, велејќи дека војната во Газа поддржана од САД ќе доведе до повеќе страдања и за Израелците и за Палестинците, јави Ал Џезира.

Џош Пол, директор во Бирото за политичко-воени прашања на Стејт департментот, во белешка објавена на интернет во средата напиша дека администрацијата на претседателот Џо Бајден ги повторува истите грешки што Вашингтон ги прави со децении.

„Одговорот што го презема Израел, а со тоа и американската поддршка и за тој одговор и за статус кво состојбата на окупацијата, само ќе доведе до повеќе и подлабоко страдање и за израелскиот и за палестинскиот народ“, напиша тој.

 

Related posts

АМЕРИКАНСКИТЕ ИСТРАЖИТЕЛИ ЗА КОРУПЦИЈА ЈА НАПУШТИЛЕ МАКЕДОНИЈА

ninja

Еурактив: Односите Софија-Скопје се влошуваат

admin

„IQAir“: СКОПЈЕ ВО ТРКА ЗА НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО СВЕТОТ

ninja

СТАПУВА НА СИЛА ЕВРОПСКАТА ЗАБРАНА ЗА РУСКОТО ДИЗЕЛ ГОРИВО

ninja

Ахмети по средбата со Ескобар: ДУИ е подготвена да го води процесот

admin

Договорот со „Бектел и Енка“ ги „потона“ антикорупционерите

admin