2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Претставник на Стејт департментот поднесе оставка политиката на Бајден за војната меѓу Израел и Газа

Претставник на американскиот Стејт департмент поднесе оставка поради одлуката на Вашингтон да ја зголеми воената помош за Израел, велејќи дека војната во Газа поддржана од САД ќе доведе до повеќе страдања и за Израелците и за Палестинците, јави Ал Џезира.

Џош Пол, директор во Бирото за политичко-воени прашања на Стејт департментот, во белешка објавена на интернет во средата напиша дека администрацијата на претседателот Џо Бајден ги повторува истите грешки што Вашингтон ги прави со децении.

„Одговорот што го презема Израел, а со тоа и американската поддршка и за тој одговор и за статус кво состојбата на окупацијата, само ќе доведе до повеќе и подлабоко страдање и за израелскиот и за палестинскиот народ“, напиша тој.

 

Related posts

ПОЕВТИНА СТРУЈА ЗА 518 КОМПАНИИ, УЧИЛИШТА И ИНСТИТУЦИИ

ninja

„ЃАВОЛОТ Е ВО ДЕТАЛИТЕ“ – ШТО СОДРЖИ НОВИОТ ДОГОВОР МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО?

ninja

Средба Вучиќ-Милатовиќ, за Косово се согласиле дека “не се согласуваат”

admin

Пендаровски со втора реакција: Чудно е зошто ВМРО-ДПМНЕ не разбира што се случило во петокот

admin

КОВАЧЕВСКИ: ДИЈАЛОГОТ ЗНАЧИ И ОТСТАПКИ

ninja

СЕВЕРНО КОСОВО: „ВЕЌЕ НЕ СУМ СИГУРЕН ЗОШТО СУМ ОВДЕ“

ninja