2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Убиен новинар пред неговиот дом

Комитетот за заштита на новинарите ја повика полицијата да го истражи мотивот за фаталното пукање на хонорарниот новинар Џош Кругер во понеделникот во близина на неговиот дом во Филаделфија, пренесува Инбокс7.

„Длабоко сме вознемирени од убиството на хонорарниот новинар Џош Кругер и им изразуваме сочувство на неговите колеги и најблиски“, рече Кетрин Јакобсен, програмски координатор на CPJ за САД и Канада, во Вашингтон, „Ги повикуваме истражителите темелно да го истражат неговото убиство и да се утврди дали нападот бил поврзан со неговата работа“.

Претставник на полицискиот оддел во Филаделфија телефонски изјави за CPJ дека е премногу рано во истрагата да се утврди мотивот на убиецот.

Кругер пишуваше за бездомниците, зависноста, ХИВ, сиромаштијата и траумата, а неговите текстови се појавија во The Philadelphia Inquirer и The Philadelphia Citizen.

Од 1992 година, кога Комитетот за заштита на новинарите започна со документирање на убиствата на новинари, 15 новинари и медиумски работници се убиени во САД во врска со нивната работа.

Related posts

Николај Крастев: Руската црква ги промовира српските интереси во Северна Македонија

admin

ВМРО-ДПМНЕ слави 33 години постоење, Мицкоски: Доаѓаат подобри времиња

admin

САМИТ КОЈ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ПРОПУШТИ

ninja

МУНДИЈАЛОТ ВО КАТАР МЕЃУ КОНТРОВЕРЗИТЕ И КВАЛИТЕТНИОТ ФУДБАЛ

ninja

Која земја произведува најмногу велосипеди во Европа?

admin

Груби: Овој состав на Антикорупциска е неспособен, се надевам следниот ќе биде посериозен

admin