2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Украинските пилоти почнаа со обука на Ф-16 во САД

„Мал број“ украински пилоти започнаа со обука на Ф-16 во САД оваа недела, рече портпаролот на американските воздухопловни сили.

Пилотите ќе тренираат со 162-то крило на националната гарда на Аризона, единица специјализирана за обука на меѓународни партнери на борбениот авион од четвртата генерација. Обуката се очекува да трае „неколку месеци“, рече портпаролот.

Обуката за летање започна откако пилотите завршија јазична обука во Сан Антонио, Тексас, дом на Центарот за англиски јазик за одбрана на јазикот.

САД, исто така, планираат да обучат околу 200 украински персонал за одржување на комплексниот авион откако ќе ја завршат својата јазична обука.

Украинскиот претседател Володомир Зеленски со месеци упатуваше итни барања за борбени авиони Ф-16 за подобро да се борат против насипите од руски беспилотни летала и ракетни напади.

Летово, коалицијата на нации предводена од Данска почна да ги обучува украинските пилоти на американските авиони. Холандија, Данска и Норвешка ветија дека ќе и дадат борбени авиони на Украина по завршувањето на програмата за обука.

Related posts

САД разговараа со ЕУ за Западен Балкан

admin

ЕУ ОЧЕКУВА СРБИЈА ДА СЕ АКТИВИРА ВО БОРБАТА СО ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ

ninja

Тврдоглавиот Курти не ги исполнува барањата на САД и ЕУ

admin

КУРТИ – РАЗГЛЕДУВАМЕ МОДЕЛИ ЗА ФОРМИРАЊЕ ЗАЕДНИЦА НА СРПСКИ ОПШТИНИ

ninja

Ковачевски – Шолц: Германија ја очекува Северна Македонија во ЕУ

admin

Најновиот стелт-бомбардер е нуклеарен и само што го направи својот прв лет

admin