23.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Украинските пилоти почнаа со обука на Ф-16 во САД

„Мал број“ украински пилоти започнаа со обука на Ф-16 во САД оваа недела, рече портпаролот на американските воздухопловни сили.

Пилотите ќе тренираат со 162-то крило на националната гарда на Аризона, единица специјализирана за обука на меѓународни партнери на борбениот авион од четвртата генерација. Обуката се очекува да трае „неколку месеци“, рече портпаролот.

Обуката за летање започна откако пилотите завршија јазична обука во Сан Антонио, Тексас, дом на Центарот за англиски јазик за одбрана на јазикот.

САД, исто така, планираат да обучат околу 200 украински персонал за одржување на комплексниот авион откако ќе ја завршат својата јазична обука.

Украинскиот претседател Володомир Зеленски со месеци упатуваше итни барања за борбени авиони Ф-16 за подобро да се борат против насипите од руски беспилотни летала и ракетни напади.

Летово, коалицијата на нации предводена од Данска почна да ги обучува украинските пилоти на американските авиони. Холандија, Данска и Норвешка ветија дека ќе и дадат борбени авиони на Украина по завршувањето на програмата за обука.

Related posts

По терористичкиот напад се огласи Путин: Сите ќе ги казниме

admin

БОРЕЛ: ВУЧИЌ ГО ПРИФАТИ ПРЕДЛОГОТ НА ЕУ, НО НЕ И КУРТИ

ninja

Албански медиуми: Курти ги продлабочува поделбите на албанскиот фактор во С.Македонија

admin

Словенија распореди полиција на границите со Хрватска и Унгарија

admin

ДУИ се жали дека им се крадат пратенички места

admin

Трагедија во Либија: 5.100 загинаа, тела се насекаде, внатре во куќите, на улиците, на море

admin