4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Аеродромот во Хамбург останува затворен, полицијата се справува со „заложничката ситуација“

Аеродромот во Хамбург остана затворен во неделата, соопштија властите, бидејќи полицијата се справи со заложничката ситуација. Аеродромот беше затворен за сите полетувања и слетувања во саботата вечерта, откако полицијата во голем број пристигна на местото на настанот за да се справи со мажот кој со возилото премина преку бариера на теренот на аеродромот, додека со себе возеше едно дете, пренесува Инбокс7.

Автомобилот со 35-годишниот маж и 4-годишното девојче бил паркиран под авион, изјави портпаролот на полицијата.

„Операцијата продолжува. Нашите преговарачи се во контакт со лицето во автомобилот“, објави полицијата во неделата на социјалната мрежа Х.

Полицијата комуницирала преку преведувач на турски, рече портпаролот.

Полицијата соопшти дека мајката на детето им рекла дека таткото бил во контакт со неа.

Полицијата не ги потврди нивните претходни изјави дека мажот бил вооружен и пукал.

Властите на аеродромот во Хамбург соопштија дека за недела биле закажани 286 летови со околу 34.500 патници.

Related posts

Реагира Алтернатива на Гаши: Оставките на ДУИ се ПР-сценарио, тонете во вашата кал

admin

Предлозите за уставни измени без обединет фронт на власта и опозицијата

ninja

ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ НЕМА КОЈ ДА ИЗМЕСИ ЛЕБ И БУРЕК

ninja

ВЕТИНГ ТРЕБА, АМА КОЈ ДА ГО НАПРАВИ?

ninja

Ниските плати ќе го „парализираат“ македонското правосудство: Вработените бараат покачување на платите како на функционерите

admin

Законот строг за анестезиологот Тик-Токер, осуден на 15 месеци затвор

admin