2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Албанија може да не ги продолжи преговорите, Грција ја постави првата бариера

Одлуката на Грција да не се согласи со заедничкото писмо на 27-те земји-членки на Европската унија до Албанија за отворање на преговорите за првиот пакет поглавја за пристап претставува значителна ескалација на тврдиот став кон Тирана поради тековното кршење на правата на Фреди Белери, етнички Грк кој беше затворен непосредно пред да биде избран за градоначалник на Химара на локалните избори во соседната земја, пренесува Инбокс7.

Иако се најде решение за започнување на преговорите со Северна Македонија, бидејќи Бугарија се согласи на компромисот што го понуди Францоското претседателство, тоа не се однесуваше на Албанија.

Покрај влијанието што ставот на албанскиот премиер Еди Рама во случајот Белери го имаше врз грчко-албанските врски, овој развој ефективно ги раздвојува двете земји, Северна Македонија и Албанија, кои досега беа меѓусебно поврзани.

Првиот сет на фундаментални прашања што секоја земја-кандидат мора да ги реши се вклучени во пет поглавја кои се однесуваат на: судската власт и основните права; судството, слободата и безбедноста; јавни набавки; статистика; и финансиска контрола.

Пред само неколку дена беше објавен извештајот за напредокот на земјите-кандидати за Европската унија, со имплицитно, но јасно упатување на компликациите во грчко-албанските односи предизвикани од случајот Белери.

Атина може да го преиспита својот став доколку Тирана преземе чекори за да сугерира дека има простор за дискусија. Атина на сите можни нивоа побара на Белери да му се даде можност да положи заклетва како градоначалник на Химара, што досега беше одбиено од албанските судови. Следната седница на албанскиот суд каде на Белери му се суди за купување гласови ќе се одржи на 22 ноември, но во меѓувреме се очекува да биде закажано ново рочиште за специјалното отсуство кое го бара за да положи заклетва.

Related posts

УЧЕСТВОТО НА ЖЕНИТЕ ВО ПОЛИТИЧКИОТ ЖИВОТ

admin

В ПОНЕДЕЛНИК ПОМАСОВНА БЛОКАДА НА СКОПЈЕ АКО НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ, РЕЧЕ ЛЕНИН ЈОВАНОВСКИ

ninja

Опозицијата се здружува против ДУИ, аналитичарите со различни очекувања

admin

Расте притисокот на САД кон Курти, Ховениер: Нашите барања се легитимни

admin

Путин спремен да користи и нуклеарно оружје: Африканската иницијатива не донесе мир во Украина

admin

Пијанистката Илинка Манова изведува дела од македонски автори низ САД

admin