10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Андреас Шиамишис: Трасиран патот за повторно отворање на нафтоводот Солун-Северна Македонија

Сега е трасиран патот за повторно отворање на нафтоводот Солун-Северна Македонија, по цела деценија неактивност, вели за Катимерини извршниот директор на Helleniq Energy, Андреас Шиамишис.

Пред неколку дена, надлежниот регулаторен орган во Северна Македонија ја издаде лиценцата за работа на нафтоводот. “Ова е првиот чекор и е многу важен, бидејќи е првиот позитивен официјален развој по долгогодишни напори и дискусии”, нагласи Шиамишис.

Тој, сепак, појасни дека за да може повторно да се отвори нафтоводот, мора да се решат и други отворени прашања во Северна Македонија, кои се целосно во рацете на властите на соседната земја.

“Нивното уредување и последователно повторното отворање на нафтоводот ќе им понуди големи придобивки на двете страни, а исто така значително ќе придонесе за енергетската безбедност и стабилност во поширокиот балкански регион”, рече шефот на енергетската компанија на атинската листа во интервјуто. со Катимерини.

„Ние сме во Северна Македонија повеќе од 20 години, од кои многу произведоа значителни предизвици со кои требаше да се соочиме“, истакна тој.

Нафтоводот е затворен од 2013 година кога од страна на Хеленик Петролеум оценија дека неговото работење е непрофитабилно. Во исто време, „Хеленик петролеум“ поднесе барање против Скопје за исплата на надоместок, поради непочитување на клаузулата за откуп на енермно пропишани количини на гориво од грчката компанија во периодот 2008-2011 година.

 

Related posts

По бунтот на Вагнер, Кремљ во офанзива за одбрана на имиџот на Путин

admin

ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ВОДА ВО РАЦЕТЕ НА ФИРМА БЕЗ ИСКУСТВО

ninja

Доаѓа ли војната на територијата на Русија?

admin

СДСМ: ДУИ покажа одговорност, на потег е ВМРО-ДПМНЕ

admin

Нетранспарентноста во јавните набавки, „главоболка“ за компаниите: Бизнисмените ретко се жалат кога се незадоволни од тендерите

admin

Реагира Алтернатива на Гаши: Оставките на ДУИ се ПР-сценарио, тонете во вашата кал

admin