12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
АНАЛИЗА

Демократите стравуваат дека ова едноставно прашање ќе му пресуди на Бајден

Пишува: ДАГЛАС МАКИНОН

„Бајден ќе падне на ова прашање“.

Зборував со двајца високи демократски оперативци минатата недела за претстојните избори и поконкретно за сугестијата од Дејвид Акселрод – аналитичар на CNN и поранешен висок советник на претседателот Обама – дека претседателот Бајден можеби ќе сака да ја преиспита својата кандидатура за реизбор додека поранешниот претседател Трамп се приближува и поблиску до тоа да стане претпоставен републикански кандидат.

Акселрод логично ги изрази своите стравови откако Њујорк Тајмс и колеџот Сиена објавија анкети кои покажуваат дека Трамп води пред Бајден во пет од шесте клучни држави во бојното поле. Во објавата на социјалните мрежи, Акселрод напиша: „Многу е доцна да се сменат коњите; многу ќе се случат во следната година што никој не може да ги предвиди & тимот на Бајден вели дека неговата решеност да се кандидира е цврста“. Тој потоа додаде: „Само @JoeBiden може да ја донесе оваа одлука. Доколку продолжи да се кандидира, ќе биде кандидат на Демократската партија. Она што тој треба да одлучи е дали тоа е мудро; дали тоа е во НЕГОВ најдобар интерес или на земјата?“

Поради тоа што се осмели да го искаже своето искрено мислење, Акселрод – како што е соопштено во Политико – беше наведен како „боцкање“ од претседателот Бајден, кој е познат по тоа што употребува вулгарности кога е вознемирен. Поранешното момче од Обама, јасно е дека требаше да ги притисне копчињата на Бајден за да го спакува.

Независно од тоа плукање, демократските оперативци не ги интересираше ништо од тоа. Ниту, пак, беа заинтересирани да дебатираат за возраста на Бајден, ниту за неговите когнитивни способности.

„Не ми е грижа за ништо од тие работи“, рече еден од нив. „Искрено, тие не се важни во однос на прашањето. А Бајден ќе го отфрли тоа прашање и ќе загуби“.

Прашањето од кое се плашеа овие демократски оперативци е: „Дали ви беше подобро пред четири години отколку сега?”

Ова е обратно од веројатно најважното прашање некогаш поставено во претседателска дебата. За време на последната недела од претседателската трка во 1980 година помеѓу демократскиот претседател Џими Картер и кандидатот за републиканците Роналд Реган, двајцата кандидати ја одржаа својата единствена дебата на 28 октомври.

Реган ги искористи своите завршни зборови за да погледне во камерата и да им го постави на Американците прашањето – прашање кое стана одлучувачки момент на изборите: „Дали сега ви е подобро во споредба од пред четири години?

Потоа следеше: „Дали ви е полесно да одите и да купувате работи во продавниците отколку пред четири години? Има ли повеќе или помалку невработеност во земјава од пред четири години? Дали Америка е толку почитувана во светот како што беше? Дали чувствувате дека нашата безбедност е подилна, дека сме силни како пред четири години?“

Сега, обратно од тоа прашање е она од кое Бајден најмногу треба да се плаши: „Дали ти беше подобро пред четири години или сега?”

Нема сомнение дека поранешниот претседател Доналд Трамп и независниот кандидат Роберт Кенеди Џуниор ќе користат варијации на тие прашања за да го удираат Бајден. И со добра причина.

Десетици милиони Американци веруваат дека им било многу подобро пред четири години отколку сега. Американците кои знаат дека хипотекарните стапки биле на рекордно ниско ниво; цените на бензинот беа многу под три долари за галон; инфлацијата беше под контрола; нашата граница беше побезбедна; нашите поголеми градови не беа логори за бездомници; криминалот беше драматично помал; и светот беше помирен.

За да додаде “навреда на повредата” на претседателот Бајден, а истовремено да ја потврди загриженоста на демократските оперативци, Фајненшл тајмс штотуку објави статија со наслов „Само 14% од гласачите во САД велат дека Џо Бајден ги подобрил нештата“. Уф.

На крајот на краиштата, одреден процент од гласачите може да се грижат за возраста на Бајден или способноста да управува ефективно. Но, секој избирач е загрижен за прашањата за квалитетот на животот кои негативно влијаат на нив и на нивните семејства.

Трамп и Кенеди удираат по тоа прашање а во следните неколку месеци ќе се покажат како поразителни за Бајден.

 

Даглас Мекинон, политички и комуникациски консултант, беше писател во Белата куќа за претседателите Роналд Реган и Џорџ Х.В. Буш и поранешен специјален асистент за политика и комуникации во Пентагон во последните три години од администрацијата на Буш. Текстот е превземен од The Hill.

Related posts

„Евроцентрична заблуда“: митовите што го поткрепуваат европскиот идентитет

admin

ПРЕДИЗВИЦИ ВО ИЗБОРНАТА ЛЕГИСЛАТИВА ВО ОДНОС НА РЕКЛАМИРАЊЕТО НА БИЛБОРДИ

admin

Слава Україні!

admin

ВНАТРЕПАРТИСКИ СТРУИ И ПАРАДОКСИТЕ КОИ ЌЕ СЕ ВРАЌАТ ВО НОРМАЛНОСТ

admin

Интеграција која дезинтегрира!

admin

Милошевиќ ја минира конференцијата за Југославија

admin