12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Израел го гранатираше бегалскиот камп Џабалија, над 50 цивили загинале

Израел изврши воздушни и копнени операции во вторникот во бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Газа, гаѓајќи го како што го нарече „терористичко упориште“ на Хамас, јавија светските медиуми.

Палестинските власти соопштија дека цивили биле убиени во нападите кои срушија неколку станбени згради во густо изградената област во предградието на градот Газа.

Директорот на индонезиската болница во Газа изјави за Ал Џезира дека најмалку 50 луѓе загинале, а 150 се ранети во бомбардирањето, пренесе новинската агенција Ројтерс. Бројките не можеа да се потврдат независно.

Министерството за внатрешни работи на Хамас соопшти дека се уништени станбени блокови и дека има голем број жртви, но веднаш не соопшти детали, пренесе Асошиетед прес.

Портпаролот на израелските одбранбени сили, потполковник Ричард Хехт, изјави за Си-Ен-Ен дека терористите на Хамас „се кријат зад цивилите“.

Израелската војска соопшти дека Хамас изградил терористичка инфраструктура под резиденции и тврди дека во операцијата е убиен лидер на Хамас вклучен во смртоносното дивеење на 7 октомври во јужен Израел. За време на тој ненадеен напад, борците на Хамас се инфилтрираа во израелските заедници, колејќи ги семејствата во нивните домови и младите луѓе на музички фестивал, убивајќи 1.400 луѓе, вели Израел, а земајќи околу 230 заложници.

Оттогаш, Министерството за здравство во Газа, управувано од Хамас, вели дека во тринеделните израелски напади загинале над 8.500 луѓе, вклучително и 3.500 деца. Според Обединетите нации, околу 1 милион луѓе се раселени од северната половина на Газа. Повиците за запирање на израелското бомбардирање на Газа продолжија да растат додека воените операции се зголемија во последните денови.

 

Related posts

Мендух Тачи: Ако Мицкоски освои над 61 пратеник, ќе има конфликт

admin

Градоначалниците забораваат на ветените „брда и долини“ за заштита на Охридскиот регион

admin

Средба Груби – Грвала: Регионот е побезбеден како дел од НАТО и ЕУ

ninja

Мира Мурати од OpenAI: жената виновна за туркање на генеративната вештачка интелигенција во реалниот свет

admin

Мицкоски по средбата со Ескобар: Само брзи предвремени избори

admin

Како важна бугарска тема делумно се покрива со „Македонија“?

admin