2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
СПОРТ

Италијанските медиуми натрупуваат пофалби за Киеза по натпреварот против Северна Македонија

Федерико Киеза беше ѕвездата на Италија кога ја совладаа Северна Македонија во петокот.

Ѕвездата на Јувентус беше нивниот херој на Евро 2020 и сега ги води во следното издание за одбрана на титулата.

Тој постигна два гола кога Италија го пречека својот противник за да направи важен меч против Украина во последниот натпревар од квалификациската серија.

Напаѓачот на „бјанконерите“ ги пропушти претходните два меѓународни натпревари поради повреда и сакаше да се погрижи да го надомести изгубеното време.

Киеза постигна два гола и беше генерално најдобар играч на натпреварот, поради што италијанските медиуми го пофалија по натпреварот.

Фудбал Италија пренесуваше некои од коментарите, а La Gazzetta dello Sport напиша:

„Но, само размислете: Киеза се враќа во крилото и предизвикува хаос“.

Corriere dello Sport додаде: „И Киеза е безмилосен грешник. Тој сметаше на победа. Ризикувавме само затоа што никогаш не престануваме да играме’“.

“Киеза беше во брилијантна форма во петокот и тоа е расположението во кое сакаме да биде напаѓачот кога ќе се соочиме со Интер”, напиша Јувентус. “Сепак, нашата тактика и онаа на репрезентацијата се различни, а тие придонесуваат и за перформансите на играчите.”

Инаку, нашата репрезентација загуби од Италија со резултат 5:2, завршувајќи ги квалификациите за Евро2024 на претпоследното место.

Related posts

Мурињо доби понуда од 100 милиони евра

ninja

ВИДЕО Повредениот бугарски државјанин е во стабилна состојба, приведени 21 лица

admin

Кансело може да биде освојувач на ЛШ и со елиминација на Баерн

ninja

Шмајхел: Некои играчи на Јунајтед треба да се засрамат!

ninja

Капитенот на Барселона ќе игра за третина плата само за да остане на „Камп Ноу“!

ninja

ВИДЕО: Бензема стана кошмар за Англичаните, Реал со солидна залиха оди за Лондон

ninja