16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИКУЛТУРА

Србија купи слика со албански мотиви, ќе биде дел од белградскиот музеј

Српската влада купи за националниот музеј слика од црногорски автор со албански мотиви. Насловното дело „башибузуку“ реализирано од црногорскиот уметник Паја Јовановиќ во 1858 година, белградските власти го купиле на аукција во Лондон за сума од 350 илјади евра.

Парите се дел од српскиот владин фонд за зачувување на културното наследство.

Сликата е со албански мотиви и според биографите на авторот е изработена во Црна Гора и ги отсликува Албанците кои живееле во оваа земја пред неколку векови.

Јовановиќ има и голем број други дела направени во различни градови на Албанија и кои ја отсликуваат Албанија под отоманската окупација.

Белградскиот музеј преку соопштение за медиумите соопшти дека дел од уметничкиот фонд на оваа институција ќе бидат и други дела од српската култура.

Српскиот претседател во интервју за медиумите изјави дека Владата ќе обезбеди фонд од 30 милиони евра за да се купат на аукции дела кои, според него, припаѓаат на српското културно наследство.

„Сакам сите наши артефакти кои беа изнесени од државата да се вратат во Србија, бидејќи тоа го прави независна, сериозна и одговорна држава. Да го вратиме таткото во нашата земја, да платиме колку што можеш и да ги дадеме овие дела на Градскиот музеј, Народниот музеј, Музејот на современа уметност”, изјави тој за ТВ Хепи.

Вучиќ нагласи дека овие предмети и припаѓаат на Србија и на сите нејзини граѓани.

“Ќе ги вратиме во нашата земја, било да се тоа слики, скулптури и се што припаѓа на културното богатство на Република Србија“, нагласи тој.

Related posts

Страв од фрагментација или од детронизација?

admin

Смостојна изложба на Димитрие Дурацовски

admin

Насилна смрт во С.Македонија: Несреќните случаи сочинуваат 78.6 %, самоубиствата 20.2 а убиствата 1.2 %.

admin

ЕУ усвои значаен документ – се подготвува за проширување

admin

Спасовски: Денес се навршуваат 8 години од „Диво Насеље” – никогаш да не се повтори!

admin

Во Северна Македонија се одржуваат претседателски и парламентарни избори

admin