16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Столтенберг: НАТО размислува за постојано зголемување на војниците во Косово и во регионот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во понеделникот во Приштина изјави дека Алијансата размислува за постојано зголемување на своето воено присуство во Западен Балкан за да ги држи тензиите под контрола, пренесува Инбокс7.

НАТО распореди 1.000 дополнителни војници на Косово по 24 септември, кога при напад на вооружена група Срби беше убиен припадник на косовската полиција во село на северот на земјата.

Секретарот Столтенберг рече дека ова е најголемото зголемување на војниците во последниве години и покажува колку сериозно Алијансата го сфаќа насилството на 24 септември.

„Сега размислуваме дали треба да имаме трајно продолжување за да се осигураме дека ова нема да излезе од контрола и да не создаде какво било насилство на Косово или во поширокиот регион“, рече секретарот Столтенберг на заедничката прес-конференција со претседателот на Косово, Вјоса Османи.

Тој рече дека одговорните за нападот на 24 септември мора да се соочат со правдата, како и сторителите на нападите врз припадниците на КФОР на 29 мај на северот на Косово. Оваа порака, рече тој, ќе биде пренесена и при неговата посета на Белград во вторник.

Косово ја обвини Србија за нападот на 24 септември, кој го изврши Милан Радоичиќ, поранешен потпретседател на Листа Србска, главната партија на Србите во Косово. Меѓутоа, Белград негира каква било поврзаност со нападот.

Генералниот секретар на НАТО истакна дека страните треба да изберат дипломатија наместо насилство.

„НАТО силно го поддржува дијалогот што го олеснува Европската унија меѓу Приштина и Белград и двете страни мора да се ангажираат со добра волја. Ги поздравувам неодамнешните предлози за формирање Заедница на општини со мнозинско српско население, што би било суштински чекор кон нормализирање на односите и кон долгорочен и стабилен мир во регионот“, рече тој, нагласувајќи дека НАТО има историја во овој дел на Европа од 90-тите години и инвестираше многу во стабилноста и мирот во овој регион.

„Ние навистина инвестираме во безбедноста во овој регион бидејќи безбедноста за овие луѓе во овој регион, стабилноста во овој регион е важна за нашата безбедност“, рече секретарот Столтенберг.

 

Related posts

Кога ќе се врати во С.Македонија? Еве што вели Груевски

admin

DW: Паралелна држава – приватни средби за државни проекти

admin

Ковачевски контра ЕУ за Кривичниот законик – исти закони имаат европските земји

admin

ОСУМ ИЛЈАДИ МАЛИ И МИКРО ФИРМИ ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА ТРИ ГОДИНИ СТАВИЛЕ КЛУЧ НА ВРАТA

ninja

СДСМ ќе ја топи разликата, ВМРО-ДПМНЕ открива црни сценарија

admin

МЕЦОЛА – РАЗГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА УКРАИНА ВО ЕУ ТРЕБА ДА ЗАПОЧНАТ ГОДИНАВА

ninja