37.8 C
Скопје
21 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ќе се сретнат ли Блинкен и Лавров во Скопје?

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска потврди дека државниот секретар на САД, Антони Блинкен ќе фоаѓа во Скопје за министерскиот совет на ОБСЕ, јави РСЕ.

Блинкен ќе присуствува на неформалната вечера по повод претстојниот министерски совет на ОБСЕ во Скопје на 30 ноември и 1 декември, потврди Османи, на денешната средба со новинарите.

Вчера македонската Влада одлучи да се тргне забраната за прелет на рускиот авион со кој руската делегација, вклучително и шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, ќе може да слета во Скопје, откако претходно министерствата за одбрана и за надворешни работи ќе дадат одобрение за прелет и слетување.

„Државниот секретар Блинкен е потврден за неформалната вечера. Во зависност од нивните агенди, секој доаѓа во различен дел од трите дена. Во кој дел од трите дена ќе биде министерот за надворешни работи на Руската федерација, тоа не можам да потврдам сега. Се разбира, не треба да очекуваме дека сите и ќе останат три дена. Тоа се важни луѓе кои ќе дојдат на одреден дел од настанот и ќе си заминат Дали ќе се поклопуваат термините на нивниот престој, не можам да кажам, бидејќи се уште ги утврдуваме тие детали и тие динамики“, рече Османи на денешната прес-конференција.

 

Related posts

Полицијата ја презема контролата врз рускиот аеродром во Дагестан по антиизраелските протести

admin

Ќучук: Без уставни измени, Северна Македонија ризикува да биде одвоена од Албанија

admin

КУРТИ: АКО ИМА ВОЛЈА, ЌЕ ИМА И ДОГОВОР ЗА КОСОВО И СРБИЈА

ninja

КОЈ Е МИРОВНИОТ ПРЕДЛОГ НА КИНА ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА?

ninja

Околу 200 илјади луѓе ни работат, ни бараат работа

ninja

УСТАВНИ ИЗМЕНИ: МЕЃУ ВИЗИЈА И ИГРА НА КОНДИЦИЈА

ninja