6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бајден: Нетанјаху мора да се промени, Израел ја губи глобалната поддршка

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во вторникот дека Израел ја губи поддршката поради неговото „недискриминирачко“ бомбардирање на Газа и дека Бенјамин Нетанјаху треба да се промени, откривајќи нов јаз во односите со израелскиот премиер.

Забелешките на Бајден, дадени до донаторите на неговата кампања за реизбор во 2024 година, беа неговите најкритични до сега за справувањето на Нетанјаху со израелската војна во Газа. Тие се сосема спротивно на неговото буквално и политичко прегрнување на израелскиот лидер неколку дена по нападот на милитантите на Хамас на 7 октомври врз јужен Израел.

„Безбедноста на Израел може да почива на Соединетите Држави, но во моментов тој има повеќе од САД. Ја има Европската унија, ја има Европа, го има најголемиот дел од светот… неселективно бомбардирање што се случува“, рече Бајден.

Одмаздата на Израел против нападите на Хамас уби 18.000, велат официјални лица во Газа, рани 50.000 и создаде хуманитарна криза. Забелешките на Бајден отворија нов прозорец во неговите тапи приватни разговори со Нетанјаху, со кого има длабоки несогласувања со децении.

Бајден алудираше на приватен разговор во кој израелскиот лидер рече: „Вие тепих ја бомбардиравте Германија, ја фрливте атомската бомба, загинаа многу цивили“.

Бајден рече дека одговорил: „Да, затоа сите овие институции беа формирани по Втората светска војна за да се погрижат тоа да не се повтори… не правете ги истите грешки што ги направивме во 11 септември. Немаше  причината зошто моравме да бидеме во војна во Авганистан“.

 

Related posts

Маричиќ-Вархеји: Северна Македонија има место во ЕУ, сега е момент за забрзување на пристапниот процес

admin

Таравари за Топ Чанел: Албанците во С.Македонија продолжуваат да бидат дискриминирани

admin

Груби го искара Курти: Се мешаш во внатрешните политики на С.Македонија и Албанија

admin

ТРАМП ПОВИКУВА НА ПРОТЕСТИ: „ВО ВТОРНИК ЌЕ МЕ УАПСАТ!“

ninja

Пендаровски ја доби поддршката на СДСМ за втор мандат

admin

Реагира Алтернатива на Гаши: Оставките на ДУИ се ПР-сценарио, тонете во вашата кал

admin