31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Даути на средба со Пендаровски: Заедно да поттикнеме економски развој

Генералниот директор на познатата компанија „Даути-Комерц“, Џемаил Даути, беше примен во претседателската резиденција, каде оствари средба со претседателот на државата, Стево Пендаровски. Тој беше дел од делегацијата на Стопанската комора на Северна Македонија (СКСЗМ), предводена од Менди Ќира.

Како што е соопштено, на средбата се разговарало за економските предизвици на државата и можностите за потикнување на побрз сеопфатен и одржлив развој.

Џемаили, кој е и почесен претседател на СКСЗМ, беше дел од делегацијата која со Пендаровски разговарале за предизвиците со кои се соочува бизнис заедницата во земјава, со посебен акцент на недостигот на работна сила, како и приоритетот во наредниот период.

Раководството на СКСЗМ покажаа дека бизнис заедницата континуирано спроведува инвестициски планови и инвестиции , отворање нови работни места за одржлив економски развој во државата.

Претседателот Пендаровски, преку објава на Фејсбук, информираше за средбата при што ги поздрави напорите на бизнис заедницата за поттикнување на нови инвестиции, нови работни места и долгорочен економски развој на земјата.

 

Related posts

Синдикатот на М-НАВ обвинува за инцидент, МВР истражува

admin

Ахмети по средбата со Ескобар: ДУИ е подготвена да го води процесот

admin

“Нема пукнатини во системот на Путин”

admin

БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР АНГЕЛОВ СЕ ВРАЌА ВО СКОПЈЕ

ninja

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВОЈНА МЕЃУ НАТО И РУСИЈА, РЕЧЕ СТОЛТЕНБЕРГ

ninja

ЌЕ СТАНЕ ЛИ КИНА КОЧНИЧАР НА СВЕТСКАТА ЕКОНОМИЈА?

ninja