28.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТСЦЕНА

Зара ја повлече контроверзната реклама

Модната компанија Зара ја отстрани контроверзната рекламна кампања од насловната страница на својата веб-страница, откако пропалестинските активисти повикаа на бојкот на трговецот на мало, пренесува Инбокс7.

Индитекс, компанијата која е сопственик на Зара, во понеделникот соопшти дека промената е дел од нормалниот процес на освежување на содржината и дека фотографиите се направени во септември, пред актуелната војна меѓу Хамас и Израел.

Во рекламната кампања беа прикажани манекени на кои им недостасуваа екстремитети и статуи завиткани во бело платно. Некои активисти рекоа дека фотографиите личат на слики од нападот на Израел врз Газа, каде што илјадници Палестинци беа убиени, а илјадници други беа ранети.

На сметката на Зара на Инстаграм беа објавени десетици илјади коментари за фотографиите, многу со палестински знамиња, додека „#БојкотирамЗара“ беше во тренд на платформата за пораки X.

Инцидентот се случи откако израелскиот напад врз опколениот Појас Газа влегува во третиот месец, при што палестинските власти соопштија дека се убиени повеќе од 18.000 луѓе, главно жени и деца.

Зара рече дека рекламната кампања е замислена во јули, фотографиите направени во септември и дека е инспирирана од машкото кроење од минатите векови. Компанијата не ги коментираше повиците за бојкот.

Related posts

Меџити: Не сме се самоисклучиле од ДУИ, партијата е заробена од узурпатори

admin

ЃУКАНОВИЌ: ГО ПОДДРЖУВАМЕ ЕВРОПСКИОТ ПАТ НА КОСОВО

ninja

Џафери: Не е вистина дека сум примил допис или материјали од Груевски

admin

НЕПРИФАТЛИВО ИНСТАЛИРАЊЕ НА ТУЃ ПРОБЛЕМ НА МАКЕДОНСКО ТЛО

ninja

Европската комисија го истражува договорот за гас меѓу Бугарија и Турција

admin

Харадинај до косовската опозиција: Зошто се плашите да ме подржите да го рушиме Курти

admin