25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Курти алармира: Радоичиќ планира нови напади на Косово

Косовскиот премиер Албин Курти на 23 декември обвини дека поранешниот потпретседател на Српската листа и водач на септемврискиот вооружен напад во селото Бањска, Милан Радоичиќ подготвува нови напади на Косово.

Курти на прес-конференцијата без да презентира никакви докази рече дека се подготвуваат нови напади од членовите на групата што го изврши нападот во селото Бањска на 24 септември.

Група вооружени Срби ја нападнаа косовската полиција во Бањска на 24 септември, кога беше убиен наредникот Африм Буњаку. Потоа, во размената на огнот беа убиени тројца српски напаѓачи. Косово тврди дека Србија стои зад овој напад, што официјален Белград го демантираше.

Related posts

Фон дер Лајен: Изборот е Ваш, сите партии имаат одговорност за иднината

admin

ЕУ разговара за Западен Балкан

admin

Во Тетово не се гради втор студентски дом „на штета на Штип и Скопје“

admin

КОЈ ИМА АМБИЦИЈА ДА БИДЕ ПРВИОТ ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ?

ninja

Македонска шлаканица за американската „црна листа“

admin

Главоболки за Путин: Индија не купува повеќе руска нафта

admin