10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Курти алармира: Радоичиќ планира нови напади на Косово

Косовскиот премиер Албин Курти на 23 декември обвини дека поранешниот потпретседател на Српската листа и водач на септемврискиот вооружен напад во селото Бањска, Милан Радоичиќ подготвува нови напади на Косово.

Курти на прес-конференцијата без да презентира никакви докази рече дека се подготвуваат нови напади од членовите на групата што го изврши нападот во селото Бањска на 24 септември.

Група вооружени Срби ја нападнаа косовската полиција во Бањска на 24 септември, кога беше убиен наредникот Африм Буњаку. Потоа, во размената на огнот беа убиени тројца српски напаѓачи. Косово тврди дека Србија стои зад овој напад, што официјален Белград го демантираше.

Related posts

ВЕСНИЦИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ СУБВЕНЦИИ ОД ДРЖАВАТА

ninja

ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: ШТО Е КАТАСТРОФА, А ШТО ПОТРФЛАЊЕ?

ninja

МАКЕДОНИЈА СЕ СОПНУВА ОД СЕКОЈ КАМЕН ФРЛЕН КОН БУГАРСКИТЕ КЛУБОВИ

ninja

СДСМ: Отворен патот за изградба на коридорите

admin

Анкетата на ИРИ: Зголемена поддршка за членство во ЕУ, недостиг на доверба во владеењето на правото

admin

СО БЛОК ТАРИФИ ПРОТИВ „ИТАРПЕЈОВЦИТЕ“ МЕЃУ ГОЛЕМИТЕ ПОТРОШУВАЧИ НА СТРУЈА

ninja