22.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Дали сме на прагот на Третата светска војна?

Не поминаа ниту три недели во 2024 година, а владите на Естонија, Шведска и сега на Велика Британија веќе ги предупредија своите нации дека на повидок е перспектива за војна од целосен обем, пишува Дејли Мејл, пренесува Инбокс7.

Протечените документи на германското разузнавање сугерираат дека Берлин очекува Русија да изврши нов бран напади за да ја нападне Украина и се обидува да подготви планови за вонредни ситуации во случај руските трупи да маршираат на запад од Белорусија.

Конфликтот Израел-Хамас се заканува да го прошири насилството низ Блискиот Исток, при што иранската т.н. да започне серија разорни воздушни и морски напади.

Понатаму на исток, изборот на Тајван за нов демократски претседател дополнително го налути Пекинг, а кинеската инвазија на островската држава во наредните години изгледа сè поверојатна.

И цело време, Ким Јонг Ун стои со тупаница стискајќи ги клучевите од нуклеарниот арсенал на Северна Кореја, подготвен да ги втурне своите непријатели во радиоактивна зима.

Во остро предупредувачки говор оваа недела, британскиот секретар за одбрана Грант Шапс се обиде да ги сумира сериозните закани со кои се соочува Британија и пошироко.

„За пет години би можеле да гледаме повеќе театри вклучувајќи ги Русија, Кина, Иран и Северна Кореја. Запрашајте се, гледајќи ги денешните конфликти ширум светот, дали оваа бројка е поверојатно да се зголеми или намали? Се сомневам дека сите го знаеме одговорот“.

Експертите за меѓународна безбедност се едногласни дека сега сме поблиску до Трета светска војна отколку кога било од Кубанската ракетна криза.

Во алармантен говор на почетокот на овој месец, шведскиот министер за цивилна одбрана Карл-Оскар Болин рече: „Може да има војна во Шведска… Светот се соочува со безбедносна перспектива со поголеми ризици отколку во кое било време по Втората светска војна“.

Неколку дена подоцна, премиерот на Естонија изјави дека Европа има само три до пет години да се подготви за враќање на Русија како сериозна воена закана на источното крило на НАТО, пред британскиот секретар за одбрана Грант Шапс да изјави таа недела дека ќе испрати 20.000 британски војници да учествуваат во една од најголемите воени вежби на НАТО по Студената војна.

„Нашите противници интензивно ги обновуваат своите бариери, старите непријатели воскреснаа, борбените линии се прекројуваат, тенковите се буквално на теренот на Украина, а темелите на светскиот поредок се разнишани до нивната срж“, рече тој.

Протечените планови, објавени од германскиот весник „Билд“, го детализираат патот до Третата светска војна со Путин користејќи ја Белорусија како лансирно рампа за инвазија – како што направи во февруари 2022 година за неговата војна во Украина.

Генералот Сер Ричард Баронс предупреди дека Велика Британија е жално неподготвена за конфликт со Русија и ја повика владата да инвестира многу во обновата на своите вооружени сили за да одговори на предизвикот.

„Русија е очигледно лута и повторно се вооружува, така што нејзината способност ќе се врати и кога пукањето ќе престане во Украина, Русија ќе не обвини нас за исходот“, изјави тој за MailOnline.

„Веќе сме во конфронтација со Русија“.

„За време на Студената војна, Армијата во секое време беше подготвена да се бори. Кога Студената војна заврши и немаше чувство на егзистенцијална опасност за ОК, сето тоа се распадна.”

„Сега ќе ни требаат пет до 10 години известување за ненадеен руски напад за да можеме да се справиме со тоа. Тоа е длабоко разочарувачки“.

Пензионираниот генерал на американската армија Кевин Рајан, исто така, изјави за MailOnline дека неуспехот на НАТО да се подготви може да го поттикне Путин да нападне.

„До неодамна се чинеше дека Русија може да изгради доволно добра војска за да го исполни ова барање. Но, ако Русија продолжи да успева да ја прошири својата сила и да го зголеми военото производство, тогаш мора да се подготвиме“.

„Подготовката можеби е доволна за да се избегне поширока војна“, заклучи тој.

Бен Хоџис, кој командуваше со американската војска во Европа помеѓу 2014 и 2018 година, додаде: „Ако цивилното раководство не мисли дека постои закана, тие нема да можат да се движат доволно брзо. Нашите лидери треба да разговараат со нас, не значи дека сме исплашени, туку значи дека преземате мерки на претпазливост, што е токму она што треба да го направиме“.

Related posts

ЕУ ќе и додели на Турција 400 милиони евра за санација на последиците од земјотресите

admin

Џафери: Тие што ме критикуваат нека се погледнат во огледало

admin

Груби: Процесот на децентрализација ги опфаќа идеалите на еднаквост, толеранција и социјална кохезија

ninja

Пендиков: Ќе им помогнам на Бугарите во Северна Македонија

admin

Колку „тежи“ целата Влада, кои пет министри се најбогати а кои најсиромашни?

admin

Идејата на Зеленски за рехабилитација на украински деца и војници се разгледува во Скопје

admin