31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Москва ја исмева ЦИА за нов обид за регрутирање руски шпиони

Кремљ се насмеа на обидот на ЦИА да регрутира шпиони од Русија преку социјалните мрежи, пишува Политико.

„Некој треба да и каже на ЦИА дека ВКонтакте е многу попопуларен овде од забранетиот Х [поранешен Твитер] и дека ВКонтакте има многу поголема публика“, изјави во вторникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, според државната новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на Руска платформа за социјални медиуми.

Снимката што ЦИА ја објави на различни канали на социјалните мрежи покажува „измислен Русин како ја носи тешката, но важна одлука тајно да контактира со ЦИА“, според каналот Јутјуб на американската разузнавачка агенција.

“Во ЦИА, имаме свечена должност да ги заштитиме оние кои работат со нас ширум светот. Ако се обратите до ЦИА за да споделите информации за Русија, ве молиме направете го тоа безбедно преку нашиот портал на темната мрежа“, се додава.

Не е првпат американската разузнавачка служба да упатува ваков апел. Во мај 2023 година, агенцијата ги таргетираше луѓето кои се заситени од животот во Русија на претседателот Владимир Путин со порака: „Дали имате информации за економијата или за највисокото раководство на Руската Федерација? Контактирајте со нас.”

На почетокот на овој месец, шефот на руската надворешна разузнавачка служба ги обвини САД дека планираат да се мешаат во кампањата за реизбор на Путин. Тој рече дека руските дипломирани студенти на американските образовни програми може да се мобилизираат за да послужат како потенцијална „петта колона“.

Related posts

НА БАЛКАНОТ, ЗАГАДУВАЊЕТО ГИ ЗАТНУВА РЕКИТЕ КОИ НЕКОГАШ БИЛЕ НЕДОПРЕНИ

ninja

Незири: Албанците имаа конструктивна улога во процесот со Бугарија

ninja

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане доследна и нема да ги гласа уставните измени

admin

Ременски: Палевски водел терористичка група, имале списоци за ликвидации

admin

Фокус: „Гробари“ на јавното здравство

admin

Висока е поддршката за НАТО во Северна Македонија

admin