11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Истражување на РСЕ: Таткото на министерот Бочварски планира да гради фабрика и фотоволтаична централа

И таткото на министерот Бочварски влегува во друштвото на семејства на политичари кои отворија компании за производство на електрична енергија. Во овој бизнис досега влегоа сопругата на екс премиерот Ковачевски, Елена, синовите на поранешниот премиер од СДСМ Зоран Заев, Душко, на лидерот на ДУИ Али Ахмети, Шкумбин, како и синот на неговиот сопартиец Муса Џафери, Арјанит.

  • Иако министерот Бочварски вели дека неговото семејство не е во бизнисот со струја, сепак, компанијата „Техноинвест“ на неговиот татко Венцислав има и фирма “Техноенерџи“ за производство на струја и почнала постапка за урбанизирање на земјиште
  • Поголемиот дел од земјиштето на кое се планира изградба на фабрика и фотоволтаична централа се во државна сопственост и подрачје на кое има археолошки локалитети.
  • Од компанијата „Техноинвест“ не откриваат каков објект ќе градат од лесно загадувачка индустрија, ниту ја прецизираат големината на енергетскиот капацитет, кој може да биде до 10MW.

 

„Никој од моето семејство не влегол во бизнисот со струја“. Ова го изјави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски во интервју за РСЕ во декември 2023 година, како одговор на прашањето поврзано со компанијата „Техно енерџи“ чија дејност е за производство на електрична енергија, а во која управител е неговиот татко Венцислав.

„Техно енерџи“ е компанија формирана во јануари 2023 година и е во сопственост на компанијата „Техноинвест“ од Штип. Како нејзини сопственици, пак, заведени се таткото и чичкото на министерот Бочварски, Венцислав и Владимир Бочварски.

Сепак, јавно достапен документ открива дека во периодот на основањето на „Техно енерџи“, фирмата мајка „Техноинвест“ започнува процедура за изработка на урбанистички план во штипското село Караорман за изградба на фотоволтаична централа и објект од лесна преработувачка и помалку загадувачка индустрија.

Целото истражување е достапно ТУКА

 

 

Related posts

Зибери: Одбив да бидам технички премиер

admin

Герапетритис: Меморандумите за соработка со Северна Македонија зависат од усогласеноста со Преспа

admin

Намалена транспарентност на државните институции – застој во отчетноста на функционерите

admin

РСЕ: „Феникс“ – истрага која го врати од заборав „Скопје 2014“

admin

СО СКЛАДИРАЊЕ НА СТРУЈАТА ЌЕ СЕ РЕГУЛИРА „БУМОТ“ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

ninja

Зошто Бранко Црвенковски се јави со нова иницијатива?

admin