8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Уставните измени ќе ја кројат владината коалиција

Претседателскиот кандидат поддржан од опозицискиот Европски сојуз за промени, Арбен Таравари, го релативизираше влијанието на косовскиот премиер Албин Кури врз одлуките на опозициските партии на Албанците во РСМ. Тој обелоденува дека тенденција и на Курти, и на премиерот на Албанија, Еди Рама, била заедничка листа на сите партии на Албанците.

„Курти нема никакво влијание Арбен Таравари да стане кандидат или да се обедини албанската опозиција. Дури и да бидам искрен, кажувам ексклузивно, Курти и Рама имаа тенденции дали може да се направи заедничка листа на сите албански партии, дали е тоа веројатно? Не можевме, тоа беше невозможна мисија“, изјави Таравари за ТВ Дукаѓини.

Заедничка листа нема, но како што потенцира Таравари, има заеднички договор меѓу сите партии на Албанците во Северна Македонија.

„Имаме договор меѓу сите албански партии – не влегуваме во влада која не гарантира уставни измени и почеток на преговори“, изјави кандидатот за претседател поддржан од опозициските партии на Албанците здружени во Европскиот сојуз за промени.

Според него, тоа е неопходен услов да се преговара со која било македонска политичка партија.

Веднаш или со временска рамка?

Ова не е првпат Таравари како услов за разговори за учество во идната влада да ги посочува уставните измени „пред сѐ“.

„Зборувам за Алијанса за Албанците. Без разлика колку пратеници ќе имаме, ние нема да бидеме дел од влада која нема да ги направи уставните промени. Ќе бидеме дел од влада која во одреден временски период ќе се обврзе да ги спроведе уставните измени“, рече завчера Таравари на ТВ 21.

Целата анализа е достапна ТУКА 

Related posts

СПАСОВСКИ ЗА ТОП НЈУЗ:  Дојавите за бомби се хибридна војна, Руската агресија врз Украина ја торпедираше појавата на лажни вести на едно повисоко ниво

admin

Анализа на РТС: Со уставните измени Македонците стануваат малцинство во сопствената држава

admin

Израел во тотална војна против Хамас: Бројот на загинати се искачи на 150

admin

Зошто молитвата на планината Арафат е духовен врв на муслиманските аџии

admin

Разрешување на Јовев: Политички реваншизам или злоупотреби?

admin

Вучиќ за СНН: Не ни треба нова војна

admin