20.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

Јапонија влегува во рецесија, сега Германија трета економија во светот

Јапонската економија неочекувано се намали поради слабата домашна потрошувачка, туркајќи ја земјата во рецесија и предизвикувајќи ја да ја изгуби својата позиција на трета по големина светска економија во однос на Германија.

Бруто домашниот производ (БДП) се намали со годишно темпо од 0,4% во последните три месеци од 2023 година, објави Кабинетот во четвртокот, откако се намали за 3,3% на годишно ниво во претходниот квартал. Рецесијата обично се дефинира како два последователни квартали на економска контракција.

Падот беше далеку под прогнозите на пазарот. Економистите анкетирани од Ројтерс очекуваа БДП да порасне за годишно од 1,4% квартално во месеците од октомври до декември.

Податоците потврдуваат дека јапонската економија беше четврта по големина во светот зад Германија во однос на американски долари минатата година.

Домашната побарувачка беше особено слаба. Сите главни категории на домашна побарувачка, вклучително и потрошувачката, беа негативни. Позитивен придонес имаше само надворешната побарувачка, која е зафатена од извозот на стоки и услуги.

Приватната потрошувачка – која сочинува половина од економијата – се намали за 0,9% на годишно ниво во четвртиот квартал, бидејќи јапонските потрошувачи се бореа со повисоки цени за храна, гориво и други стоки. Тоа означува трета последователна четвртина од падовите.

Јапонија увезува 94 отсто од основните потреби за енергија и 63 отсто од храната, така што слабиот јен значително придонесува за повисоки трошоци за живот, изјави за Си-Ен-Ен Нил Њуман, стратег од Токио во Japanmacro.

Јенот падна за 6,6% во однос на американскиот долар од почетокот на оваа година, што го прави еден од најлошите перформанси меѓу валутите што ги користи Групата 10 индустријализирани земји.

„Приватната потрошувачка беше особено слаба, [а] очекувањата на пазарот беа таа да биде рамна“, рече тој. „За жал, ова ќе се влоши во јануари по земјотресот во Јапонското Море. Луѓето престануваат да трошат во време на природни катастрофи“.

Земјотрес го потресе полуостровот Ното во централната префектура Ишикава на 1 јануари, при што се урнаа згради, предизвикаа пожари и активираа тревога за цунами до источна Русија. Повеќе од 200 луѓе загинаа, а повеќе од 1.000 беа повредени.

Во текот на четвртиот квартал, капиталните расходи исто така забележаа пад трет квартал по ред, со пад од 0,3%. Инвестициите во станови на приватниот сектор паднаа за 4%.

Related posts

Разузнавачки агенции: САД се соочуваат со кревок светски поредок

admin

Фон дер Лајен: Сакаме што поскоро да ги отвориме преговорите со Скопје и Тирана

admin

Ескобар со ултиматум до Курти и Вучиќ: Имате уште два дена

admin

Нарко-кланови се прегрупираат, партиите се обвинуваат

admin

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА ПРОРУСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ КОИ ГО УРНАА МХ17

ninja

Избори во едно, или едно по едно

admin