8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСПОРТ

Оди Адидас, доаѓа Најк: Критики за Германската фудбалска федерација

Управниот директор на Германската фудбалска федерација (ДФБ) Андреас Ретиг ги упати „популистичките“ критики од политичарите за прекинувачот за спонзори на комплети за националните тимови од Адидас до Најк, велејќи дека понудите „ниту оддалеку не се споредливи“.

Федерацијата беше нападната откако во четвртокот објави дека нивното 70-годишно партнерство со германските производители на спортски производи Адидас треба да заврши во 2026 година, а американските гиганти Најк ќе го преземат од 2027 година.

Вицеканцеларот и министер за економија Роберт Хабек рече дека партнерството Адидас-ДФБ е „парче од германскиот идентитет“ и дека „би сакал малку повеќе локален патриотизам“.

Опозицискиот лидер Фридрих Мерц ја нарече одлуката „непатриотска“. Премиерот на баварската покраина Маркус Содер, чиј локален тим Баерн Минхен има голема работа со баварскиот Адидас, рече дека германскиот фудбал „не е пион во меѓународните корпоративни битки“.

Ретиг немаше ништо од тоа: „Бев многу изненаден кога видов политичари кои досега го вадат вратот на популистички начин без никакво знаење и, пред сè, без никакви факти.”

„Тоа е нов квалитет. Мора јасно да се каже: можеби ќе беше подобро да се молчи во еден или два наврати“.

Тој ја коментираше и изјавата на Хабек: „Да се ​​даде таква изјава без да се знаат рамковните услови и процесот е прилично зачудувачки – дека министер за економија би дал таква изјава“.

Не беа дадени финансиски детали, но германскиот деловен весник Handelsblatt, цитирајќи извори од индустријата, рече дека Најк ќе плаќа на ДФБ со ограничени пари повеќе од 100 милиони евра (108 милиони долари) годишно помеѓу 2027 и 2034 година, двојно повеќе од 50 милиони евра годишно од договорот со Адидас.

„Ако понудите се споредливи, локацијата, врската, традицијата и претходниот пат играат важна улога. Но, верувајте ни: понудите не беа ни оддалеку споредливи. Можеме да кажеме толку“, рече Ретиг, без да образложи.

„Ние имаме одговорност за многу стотици вработени, имаме одговорност за регионалните здруженија, за грасрут. Затоа, не можеме да бидеме виновни што донесовме таква одлука во економска ситуација“, рече Ретиг.

Related posts

Норвешкиот ер шатл воведе директен лет Скопје-Осло

admin

Османи: Ризикуваме изолација како таа од 2006 до 2017 година

admin

Софија одговори на вербалната нота од македонското МНР

ninja

Путин ќе ја признае „независноста“ на сепаратистичките региони во источна Украина

ninja

Касами го кандисува, Таравари не сака да биде претседател

admin

Инцидентот во Белград го вклучи „алармот“ кај македонските институции: Преку зајакната улога на стручните служби до побезбедни услови за учениците

admin