8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Шолц повтори дека одбива да испрати ракети Таурус во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц уште еднаш го изрази јасното противење на испораката на крстосувачки ракети Таурус со долг дострел во Украина, јави германската новинска агенција ДПА.

Шолц се соочи со остри критики од конзервативната опозиција и други за неговото одбивање да и ги даде на Украина ракетите, и покрај постојаните молби од Киев.

Шолц го повтори своето одбивање за време на дебатата во средата во германскиот парламент, Бундестагот, наведувајќи ги неговите стравувања дека обезбедувањето напредно оружје може да ја вовлече Германија подиректно во конфликтот со Русија.

„Прудентноста не е нешто што може да се класифицира како слабост, како што прават некои, но наместо тоа, претпазливоста е она на што имаат право граѓаните на оваа земја“, рече социјалдемократот.

Тој повторно тврдеше дека снабдувањето на украинските сили со ракети Таурус, исто така, ќе бара вклучување на германски војници за да помогнат во таргетирање и други задачи. Опозициските политичари, па дури и некои членови на трипартиската коалиција на Шолц, се сомневаат во тоа тврдење.

„За мене не доаѓа предвид да доставувам далекусежни системи за оружје што можат разумно да се набават само ако во нив би вклучиле и германски војници – дури и надвор од Украина“, рече Шолц. „Тоа е линија што јас како канцелар не сакам да ја преминам.”

Централно-десничарскиот опозициски блок CDU/CSU планира да изнуди гласање во четврток за резолуција со која се бара владата на Шолц да и даде ракети Таурус на Украина.

Многу Зелени и либерално-конзервативни Слободни демократи (ФДП), помалите партии во коалицијата на Шолц, исто така го поддржуваат испраќањето на проектили Таурус во Украина. Но, коалиционите пратеници во голема мера застанаа на страната на Шолц за време на слични претходни предлози на опозицијата со цел да се поништи неговата одлука.

Парламентарните водачи од Социјалдемократите (СПД) на Шолц и коалициските партнери Зелените изразија уверување дека пратениците повторно ќе застанат со канцеларката на гласањето оваа недела.

Related posts

Судскиот совет тежи 3,2 милиони евра: Горигева најбогата, Зендели најсиромашен а Николовски со колекција на пушки

admin

СЕ ПОВЕЌЕ ДЕЦА ОНЛАЈН СТАНУВААТ ЖРТВИ НА СЕКСУАЛНИ ЗЛОУПОТРЕБИ

ninja

Курти до Ескобар и Лајчак: Некои работи не се решаваат со притисок

admin

Трнлив пат на Скопје да стане европска престолнина на културата

admin

Николај Крастев: Уставните измени не се прават со бугарски диктат, Русија сака да го држи регионот надвор од ЕУ

admin

Орбан: Конфликтот ќе заврши кога САД и Европа ќе престанат да го финансираат Киев

ninja