16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бајден предвидува напад на Иран врз Израел „порано отколку подоцна“

Додека регионалните тензии достигнаа треска во петокот, американскиот претседател Џо Бајден рече дека очекува ирански одмазднички напад врз Израел „порано [наместо] отколку подоцна“.

Говорејќи за време на прес-конференција, Бајден имплицираше дека ова се заснова на доверливи информации за кои рече дека нема да навлегува.

Запрашан од новинарите за неговата порака до Иран, Бајден ја повтори онаа што му ја понуди на Техеран минатиот октомври: „Немој“.

Тој ја истакна посветеноста на Вашингтон да го брани Израел. „Ние сме посветени на одбраната на Израел. Ќе го поддржиме Израел. Ќе помогнеме да се одбрани Израел и Иран нема да успее“, рече тој.

Цитирајќи двајца неименувани американски функционери, CBS во петокот објави дека голем напад би можел да биде неизбежен и може да вклучува повеќе од 100 беспилотни летала и десетици проектили насочени кон воени цели во земјата. Тие предупредија дека Израел ќе биде предизвикан да одбрани напад од таков размер.

Официјалните лица рекоа дека е можно Техеран сепак да се одлучи за напад со помала јачина за да избегне драматична ескалација.

Related posts

Албанската опозиција со заеднички став: Доколку нема уставни измени да има предвремени избори

admin

Вештачката интелигенција станува национална опасност, може да служи како алатка за терористите

admin

Таравари: Нема бидеме во коалиција со ДУИ, време е АзА да оди сама на избори

admin

Мицкоски: Ни треба нов договор за Македонија

ninja

Ескалира ситуацијата, Вучиќ нареди војската да се упати кон Косово

admin

КОВАЧЕВСКИ ПРЕДЛАГА НАГРАДА ПОРАДИ СПАСЕНИОТ СИСТЕМ НА ФЗО

ninja