16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ИНТЕРВЈУ

Османи: Ако сака Влада, ВМРО-ДПМНЕ мора да се согласи на уставни измени

Нема да може да има Влада без договор за уставни измени, тврди претседателскиот кандидат и министер за надворешни работи Бујар Османи. Тој очекува опозициската ВМРО-ДПМНЕ ако има мнозинство на парламентарните избори да се согласи на уставни измени со цел да формира Влада.

Господин Османи, на што ги базирате тврдењата за руско влијање во земјава?

Само да ве поправaм на почеток, јас сум претседателски кандидат на „Европскиот фронт“, девет политички партии, најголемиот мултиетнички блок во државата.

По однос на прашањето, видите, јас сум министер за надворешни работи на земја членка на НАТО, што значи дека имам пристап до сите информации со кои што располага НАТО. НАТО има во својот стратешки концепт прво дефинирано дека Руската Федерација е закана за НАТО земјите членки. Меѓутоа, од сите информации што ги имам, исто така има длабоко вмешување на Руската Федерација во внатрешниот политички и институционален систем. Во регионот веќе има воспоставено прокси-центри на силно влијание, меѓутоа и кај нас.Во политичките партии имаат силно влијање, во претседателските кандидати Руската Федерација има силно влијање.

Јас лично имам прогласено над 17 руски дипломати за персона нон грата во овој период поради тоа што биле фатени, како ги прекршуваат правилата на Виенската конвенција.

Може ли да посочите на кои председателски кандидати мислите?

Мислам дека има кандидатка која што, директно, заговара излегување од НАТО, партијата што ја предлага, исто така во нивната платформа, е излегување на државата од НАТО, а тоа е директен руски интерес.

Рускиот амбасадор е на сите нивни настани, на кои ги промовираат своите политики, меѓутоа, исто така, има и други партии кои што се помалку видливи, но има и политичари, дури и во големите партии, кои што имаат директен линк со рускиот интерес.

Рускиот амбасадор во Подгорица јасно го изнесе рускиот став дека членството во Европската Унија веќе се смета за закана за националната руска безбедност. Ова е голем „шифт“ во ставот на Руската Федерација по однос на членството во Европската Унија.

И кога гледате партии во Република Северна Македонија и политичари кои што отворено заговараат за блокирање на процесот на интегрирање, преку минирање на Преспанскиот договор, договорот со Бугарија, Рамковниот договор, тогаш ви е јасно дека Руската Федерација има најдено свој прокси-елементи во државата со кои што сакат да го кочат европското интегрирање на државата, бидејќи тоа според нив е закана за националната безбедност.

Целото интервју е достапно ТУКА

Related posts

Реџепи: Бугарија не ни дава алтернатива освен руски гас

admin

Гарсија: Во преговарачкиот процес пречки може да има и од други земји

admin

Интервју, Xристијан Мицковски: алијанса за албанците згреши што ги замрзна односите со најголемата политичка партија во државата

ninja

Спасовски: Убиствата се расчистуваат, за петте „мафијашки“ немаме докази

admin

Пешевски од ССМ: Нема цена што ќе натера градежен работник да работи 60 часа неделно

admin

Во Тетово и Гостивар дополнително полициско присуство на изборите

admin