16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Фон дер Лајен подготвена за соработка со десничарите

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го даде својот најјасен сигнал досега дека е подготвена да соработува со десничарските партии за да обезбеди втор мандат на најмоќната работа во ЕУ.

Говорејќи на дебатата во Мастрихт, организирана од ПОЛИТИКО и Студио Европа Мастрихт, таа посочи дека ќе биде отворена за договор со групата Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР) по изборите на територијата на ЕУ летово.

Европратениците на групата ЕЦР често се цврсто евроскептични, стојат подалеку десно од центристите на Фон дер Лајен, а се очекува нејзините редови во Европскиот парламент да се зголемат по гласањето во јуни.

Врската помеѓу ECR и Европската народна партија на Фон дер Лајен може да значи значителна промена надесно за креирањето политики на ЕУ – на теми од миграцијата до климатското законодавство, правата на жените и одбраната.

Како изборно коцкање, тоа е висок ризик: таков договор може да ја растури коалицијата помеѓу групата на Фон дер Лајен и социјалистите кои традиционално управуваат со институциите на ЕУ од центарот. Таа треба да го задржи тој сојуз заедно за да го добие својот втор мандат на чело на Комисијата.

Додека Фон дер Лајен ја отфрли можноста за пакт со најекстремната десничарска групација „Идентитет и демократија“ – во која е вклучена и француската Марин Ле Пен – таа беше понедвосмислена кога станува збор за соработката со ЕЦР, која е поддржана од италијанскиот премиер Џорџија Мелони.

Соработката со ЕЦР „многу зависи од тоа како е составот на Парламентот и кој е во која група“, рече Фон дер Лајен на публиката од 900 луѓе собрани во театарот „Врајтхоф“ на дебатата во понеделникот вечерта, со повеќе од 250.000 гледање на интернет.

Related posts

УСПЕХОТ НА „МЕКАТА МОЌ“ НА КИНА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja

Николоски: Курти е најпопуларниот албански политичар, тој е со сите што се против ДУИ и Ахмети

admin

МАКРОН НУДИ ПОДДРШКА ЗА МАКЕДОНИЈА НА ПАТОТ КОН ЕУ

ninja

Европските хоризонти не се гледаат без вложувања во науката

admin

ГРЦИЈА ГО РЕГИСТРИРАШЕ ЦЕНТАРОТ ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

ninja

На Германија ѝ фалат голем број информатичари и техничари

admin