16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Што има внатре во нуклеарната топка на претседателот

Нуклеарните закани повторно се појавија на светската сцена. Често, Владимир Путин го предупредува Западот дека Русија е подготвена за нуклеарна војна, пишува Time.

„Оружјето се произведува за да се користи“, вели Путин. Северна Кореја ги обвинува САД дека имаат „злобна намера да предизвикаат нуклеарна војна“. Испреплетена со растечката реторика, еден физички објект стои сам – торбичката за итни случаи на претседателот, позната и како нуклеарна топка.

Оваа испакната кожна актовка секогаш останува кај претседателот, носена од воен помошник и никогаш повеќе од една рака. Тоа е иконски потсетник за истакната моќ и национална мистерија.

„Номинално таен систем за командување и контрола што се користи за да се обезбеди претседателска контрола на одлуките за нуклеарна употреба“, вели историчарот Вилијам Бур за топката. Предметите лоцирани во торбичката за итни случаи на претседателот го потврдуваат неговиот идентитет и го поврзуваат, како врховен командант, со Националниот воен команден центар, нуклеарен бункер сместен под Пентагон.

Внатре во топката е и Црната книга. Овој криптичен збир на документи, разделен од многу поголем оперативен план за нуклеарна војна, му обезбедува на врховниот командант опции за нуклеарно лансирање доколку политиката диктира дека претседателот треба да дејствува. Ова вклучува кои цели да се удрат, кои системи за испорака да се користат и времето на дејствување. „Тоа се нарекува Црна книга затоа што вклучува толку многу смрт“, вели д-р Глен Мекдаф, инженер за нуклеарно оружје кој служел како тајни музејски историчар во Националната лабораторија Лос Аламос во Ново Мексико.

Топката е со претседателот во секое време. Првата јавно објавена фотографија на топката е од мај 1963 година, во семејниот комплекс Кенеди во Хајанис Порт, Масачусетс. Може да се види како се ниша од раката на воениот помошник додека тој оди директно зад претседателот. Топката го придружуваше претседателот Реган на Црвениот плоштад во Москва, во 1988 година. Кога претседателот Џорџ Х.В. Буш беше фотографиран додека џогира, а неговиот воен помошник – исто така во шорцеви за трчање и патики – може да се види само неколку чекори поназад, носејќи ја иконската актовка во левата рака.

Related posts

ВУЧИЌ: ПОКЕР ОКОЛУ ОДЕЊЕТО ВО ТИРАНА

ninja

По влезот во НАТО, Русија ја “напаѓа” Финска со мигранти

admin

Нагазна мина во Атина: Аман комшија, не нѐ „брани“

admin

СЕВЕРНО КОСОВО: „ВЕЌЕ НЕ СУМ СИГУРЕН ЗОШТО СУМ ОВДЕ“

ninja

Извонреден концерт со Благој Нацоски, Паола Кампоново и Алфредо Блесано во Сан Квирино ди Порденоне

admin

(Видео) Најава за утрешното издание на Трилинг: Дали етничката припадност го прикрива криминалот?

admin