29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Бајден: Секоја генерација мора да ја заслужи слободата

Претседателот Џо Бајден го одбележа Денот на сеќавање на загинатите војници со ветување дека земјата ќе ја продолжи нивната работа кон создавање посовршена унија, „за која живееја и за која умреа“.

Зборувајќи на свечената церемонија на националните гробишта во Арлингтон, Бајден рече дека секоја генерација мора да осигура дека жртвата за државата на припадниците на војската не е залудна.

„Слободата никогаш не била загарантирана“, рече Бајден.

„Секоја генерација треба да ја заслужи, да се бори за неа, да ја брани во битката меѓу автократијата и демократијата, меѓу алчноста на неколкумина и правата на многумина“.

Тој додаде: „На овој ден повторно се собравме да размислиме, да се потсетиме и пред сè, повторно да се посветиме на иднината за која се бореа, иднина заснована на слобода, демократија, можности и еднаквост. Не само за некои, туку за сите“.

Пред почетокот на церемонијата, Бајден, придружуван од потпретседателката Камала Харис и секретарот за одбрана Лојд Остин, положи венец на Споменикот на незнајниот војник.

Во своите забелешки, Бајден се повика на годишнината оваа недела од смртта на неговиот син Бо, кој служел во Ирак, а подоцна починал од рак на мозокот, што претседателот вели дека е последица од неговата служба во близина на токсични јами, за да ја истакне важноста да се почитува службата на оние кои дошле дома со повреди, покрај загинатите.

Бајден го започна денот со појадок во Белата куќа за службениците на администрацијата, воените лидери, ветераните и членовите на воени семејства.

Related posts

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈА РАЗРЕШИ ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА ЕВА КАИЛИ

ninja

Од дрвото не се гледа шумата, од партиите – идеологијата

admin

Британскиот амбасадор порача: Негувајте го вашиот јазик и вашата култура/ВИДЕО

ninja

Мицкоски: Мојата стратегија успешно се реализира

admin

КОЈ ЌЕ СЕ СПАСИ СО АМНЕСТИЈАТА НА КОВИД-КАЗНИТЕ?

ninja

Почина Субрата Рој, бизнисменот кој беше најавен како спасител на македонската економија

admin