29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

“Македонија” повторно ги разгоре страстите во Грција

Проблемот со името “Македонија” повторно е топ тема во Грција.

Весникот Катимерини пишува дека лидерот на Северна Македонија на централно-десничарската националистичка партија ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски, инсистира да се користи терминот „Македонија“ наместо уставното име на земјата, по чекорите на новата претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска.

“Мицкоски го пофали нејзиниот став како „достоинствен“ во нарекувањето на нивната земја како „Македонија“”, известува Катимерини.

„Ако Грција верува дека го прекршивме Договорот од Преспа, нека се жали до Меѓународниот суд на правдата“, рече Мицкоски и додаде: „Не очекуваме односите меѓу двете земји да се засноваат на покажување моќ; Очекуваме добри и одлични меѓусоседски односи“.

Од друга страна, грчките медиуми ја пренесоа и изјавата на премиерот Киријакос Мицотакис, кој рекол дека нема да ги усвои трите меморандуми за соработка со Северна Македонија се додека Скопје не го исполни Преспанскиот договор.

ТВ Скај.јави дека вчера, опозициската партија СИРИЗА, која го надгледуваше потпишувањето на Договорот од Преспа во 2018 година, ги достави трите меморандуми до парламентот на ратификација. Овие меморандуми се однесуваат на процесот на пристапување на Северна Македонија во ЕУ, економската соработка меѓу двете земји и управувањето со воздушниот простор на Скопје.

Related posts

Санкциите на ЕУ до страотен резултат: Увозот на нафта од Русија падна за 90 отсто

admin

Отворањето на Уставот како одење по жица

ninja

Митревски: СДСМ е за ЕУ, членство до 2030 година

admin

Олигарсите му го вртат грбот на Путин, Мелниченко го нарече “парија”

admin

Почина Дарко Димовски, првиот човек на ССМ

admin

Германски печат: Вучиќ сонува за „великосрпско царство“

admin