29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Радев со порака до Силјановска-Дафкова: Променете ја реториката

„Мојата порака до претседателот на Република Северна Македонија е дека Бугарија очекува брза промена на реториката и крај на говорот на омраза“, изјави претседателот Румен Радев пред новинарите во Рим, додавајќи дека бугарската делегација не успеала да се сретне со делегацијата на Република Северна Македонија, која исто така е во посета на Рим и Ватикан по повод 24 мај.

Според него, Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа со исполнување на сите барања поставени од Европската Унија.

Од своја страна, претседателката на Република Северна Македонија Гордана Силјановска пред новинарите изјави дека и таа и бугарскиот претседател Румен Радев изразиле желба за средба, но тоа не се случило поради зафатеноста на двете делегации.

„Сметам дека желбата на Република Северна Македонија за дијалог е позитивен знак. Само преку дијалог можеме да ја зајакнеме меѓусебната доверба, да ги решиме сите спорни прашања и да ја отвориме вратата кон ЕУ за Република Северна Македонија. Се надевам и повикувам на оваа средба да се случи што е можно поскоро“, рече претседателот Радев.

Related posts

Денес се очекува да биде лансирана социјалната мрежа на Трамп, објави Ројтерс

ninja

АМЕРИКАНСКИТЕ ИСТРАЖИТЕЛИ ЗА КОРУПЦИЈА ЈА НАПУШТИЛЕ МАКЕДОНИЈА

ninja

КОИ СЕ СРПСКИТЕ ДОБРОВОЛЦИ „САВА“ И „ДУНАВ“ КОИ ВОЈУВААТ ВО УКРАИНА?

ninja

Ковачевски и Османи се сретна со Макрон

admin

Касами и со владин црвен картон не го напушта стадионот во Тетово

admin

Важна средба – на маса Планот за раст на Западен Балкан

admin