16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Реагира ЕУ: Жалиме што Сиљановска-Давкова не го употреби уставното име

Европската унија (ЕУ) и официјално реагираше на чинот на неспоменување на уставното име на државата од страна на новата претседателка, Гордана Сиљановска-Давкова при положувањето заклетва вчера во Собранието, пренесува Инбокс7.

“ЕУ изразува жалење поради фактот што новата претседателка на Северна Македонија, претседателката Силјановска-Давкова, не го употреби уставното име на државата на денешната церемонија на заклетва.

ЕУ потсетува на важноста од целосно почитување на постоечките, правно обврзувачки договори, вклучувајќи го и Договорот од Преспа со Грција”, се вели во реакцијата на ЕУ.

Related posts

Евростат: Растат платите во ЕУ

admin

Лорд Робертсон: „Ако Украина загуби, нашите непријатели ќе одлучуваат за светскиот поредок“

admin

Рама за ФТ: НАТО треба повторно да воспостави контрола врз северно Косово

admin

Командант на КФОР: Да не интервениравме во Косово, сега ќе ги оплакувавме мртвите

admin

Ветинг – предлогот во фиока, се вади пред избори

admin

Албанија може да не ги продолжи преговорите, Грција ја постави првата бариера

admin