21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
АНАЛИЗА

Се формира „Источноазиско НАТО“

Пишува: Ариел Коен & Весли Александар Хил

Минатиот месец Вашингтон беше домаќин на една од најзначајните промени во светската безбедносна архитектура од распадот на Советскиот Сојуз. На 11 април, трилатерален самит без преседан ги собра сојузниците на САД – Јапонија и Филипините, потенцијално поставувајќи ја сцената за спектакуларна промена во кинеско-американската рамнотежа на силите во Азија.

Пред овој самит, безбедноста на Источна Азија првенствено беше поддржана преку серија билатерални договори меѓу САД и нивните партнери. Америка има одбранбени договори со Филипините, Јапонија и Јужна Кореја во кои нема да бидат вклучени сите други актери. Овој сојузен систем „центри и гнезда“ сега е подложен на надградба. На негово место, се појавува „мрежен“ систем на колективна безбедност, кој ја вреднува интра-регионалната безбедносна соработка како додаток на билатералните контакти меѓу САД. и нејзините сојузници.

Накратко, можеби сме сведоци на зората на зародиш „Источноазиско НАТО“.

Оваа промена не е ограничена по обем или ограничена на Јапонија и Филипините, и оди многу подалеку од самитот одржан во Вашингтон. По години на полека одмрзнување на врските со Америка, Виетнам ги надгради односите кон крајот на минатата година, воведувајќи ново партнерство фокусирано на безбедноста. Иако не е толку револуционерен како што сега се формираат договорите меѓу САД. и нејзините други партнери, овој потег е уште еден маркер за промена на ставовите и зголемен интерес за задржување на Кина. Со години, Виетнам се воздржуваше од подигнување на врските од страв да не предизвика удар од Пекинг, неговиот примарен трговски партнер, и Русија, клучен снабдувач на оружје. Фактот дека Виетнам ја смени тактиката покажува дека загриженоста за активностите на Кина во Јужното Кинеско Море е доволно широко распространета за да ги надмине минатите чувства.

Дополнителни докази се видливи во растечките врски меѓу Јапонија и Јужна Кореја. И покрај историскиот анимозитет што некогаш ги труеше сите договори во кои беа вклучени двете нации, Токио и Сеул денес се во широка геополитичка усогласеност. Нивната врска достигна нови пресвртници минатата година, бидејќи Јужна Кореја, САД. и Јапонија за прв пат одржаа Индо-пацифички дијалог за да разговараат за напредната стратегија на Кина во Јужното Кинеско Море. Се појавија неколку иницијативи, вклучително и трилатерална воздушна соработка, споделување податоци во реално време за лансирање на проектили и оживеана поморска соработка, поставувајќи ја основата за понатамошна воена интеграција.

Ништо од ова не треба да изненадува, бидејќи Сеул, исто така, беше жртва на кинеската немирност во последните неколку години. Најзначајно е тоа што кинески авион минатата година без предупредување влезе во зоната за идентификација на воздушната одбрана на Јужна Кореја. Смелите потези како овие не помогнаа малку да ги смират стравувањата дека Кина се однесува како што сака. За Јужна Кореја, овој став може да претставува егзистенцијална закана, бидејќи повеќе од 90 отсто од нејзината трговија се движи низ Јужното Кинеско Море. Доколку дојде до конфликт меѓу Кина и нејзините соседи, ефектите врз јужнокорејската економија би биле катаклизмични.

Пекинг ја осуди оваа стратешка еволуција, но сепак кинеските тврдења за жртва веројатно ќе паднат на глуви уши, бидејќи Пекинг навлегуваше на територијата на своите соседи. Дури и пресудите на непристрасните трибунали, како што е Постојаниот арбитражен суд, не успеаја да го одвратат Пекинг, сигнализирајќи им на другите дека ова однесување е новата норма. Употребата на тактики за ескалација, како што е распоредувањето водени топови од страна на кинеската крајбрежна стража против филипинските бродови, ги продлабочи стравувањата и ги натера земјите како Јапонија и Филипините да ги прифатат претходно табу-политиките.

Дури и јапонскиот пацифизам опаѓа. Јапонија сè повеќе го намалува досегот и обемот на членот 9 од својот устав, кој вели дека „јапонскиот народ засекогаш се откажува од војната како суверено право на нацијата и од заканата или употребата на сила како средство за решавање на меѓународните спорови“. Неодамнешните одлуки вклучуваат зголемување на трошоците за одбрана на Токио, со планови да се достигне 2 отсто од БДП и олабавување на ограничувањата за извоз на одбраната.

Уште поизненадувачки е прегратката на Филипините на Јапонија како потенцијален безбедносен партнер, бидејќи историското непријателство меѓу овие двајца често изгледаше како непремостлива пречка на патот кон поголема соработка. Ниту, пак, често е така, сè што беше потребно беше заеднички непријател.

Со оглед на влогот и непрестајната агресија на Кина, не е изненадување што ставовите се менуваат. Сега останува на САД да се надоврзе на овие придобивки. Овогодинешните претседателски избори најверојатно ќе имаат големо влијание врз она што ќе се случи следно. Сепак, некои вознемирувачки трендови најверојатно ќе опстојат кој и да ја окупира Белата куќа.

Ортодоксијата за слободна трговија, на пример, веројатно нема да се врати триумфално, без разлика кој ќе победи во ноември. Дури и ако предложените транспацифички трговски договори не ја вклучуваат Кина, сите обиди за создавање зона за слободна трговија веројатно нема да добијат привлечност. Двопартиската подготвеност да се поништат странските инвестиции или откупот на американските компании од сојузници како Јапонија е погрешна. Јапонија не претставува безбедносна закана, а јапонските производители на автомобили беа во САД со децении без инциденти.

Уште попогрешно е неподготвеноста на Америка да ги следи законските измени кои би можеле да го надополнат нејзиниот сојуз, градејќи се на дипломатските напори во Источна Азија. Еден забележлив пример е бродоградбата, бидејќи федералниот закон забранува целосно користење на капацитетите за бродоградба на Јапонија и Јужна Кореја за многу потребните САД. поморско натрупување. Овој статус кво, исто така, веројатно нема да се промени без оглед на исходот на изборите.

Следната администрација би направила добро да предложи полноправна Пацифичка безбедносна алијанса, а азиските членки ќе носат целосна поделба на економскиот и персоналниот товар. Идната азиска безбедносна организација треба да биде поддржана од САД. глобален воздушен транспорт и разузнавачки способности, поморска оперативна моќ и способности за извидување базирани на вселената. Но, за разлика од членките на НАТО, кои со децении се потпираа на безбедносните мускули на Америка, не треба да има безбедносно оптоварување.

САД има потреба од помош за справување со територијалните амбиции на Кина преку стратегија на колективно одвраќање, особено со конфликтите во Украина, Газа и Црвеното Море кои ги протегаат слабите американски одбранбени капацитети. Пропуштањето на оваа историска шанса би било огромна грешка.

*Ариел Коен е нерезидентен висок соработник во Центарот за Евроазија на Атлантскиот совет и член на Советот за надворешни односи. Весли Александар Хил, водечки аналитичар и меѓународен програмски менаџер за Програмата за енергија, раст и безбедност во Меѓународниот даночен и инвестициски центар. / thehill.com

Related posts

НИТУ ИМАЛО НИТУ ЌЕ ИМА СОГЛАСНОСТ МЕЃУ ДВЕТЕ МАКЕДОНСКИ ПАРТИИ

admin

Историјата фрла долга сенка врз плановите за проширување на ЕУ

admin

Словенија сака да замине, а Србија ја турка

admin

НОВО ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО СО САМО ЕДЕН ПРАТНИК ПОВЕЌЕ!

admin

ЕВРОПСКА УНИЈА ЗА ПОДОБАР СТАНДАРД И ОТВАРАЊЕ НА НОВИ ПЕРСПЕКТИВИ

admin

ГРАНИЦИТЕ НА НАШИТЕ УМОВИ

admin