16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Шолц и Макрон ќе одржат тајна вечера во Париз пред посетата на Кси

Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон во четврток вечер во Париз на вечера за да разговара за политиката на Европската унија и Кина, јави Политико.

Тајната средба на двајца лидери на ЕУ, која доаѓа само неколку дена пред посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Европа, се опишува како полуприватен настан: Шолц и неговата сопруга Брита Ернст се на краток одмор во Француска престолнина, каде во француски ресторан ќе се сретнат со Макрон и неговата сопруга Брижит.

Нема да учествуваат советници, велат три лица со познавање на вечерата, на кои им беше дадена анонимност бидејќи не им е дозволено да зборуваат јавно.

Шолц и Макрон постојано се судрија во последниве години, последен пат во февруари кога францускиот претседател ја отвори вратата за потенцијално испраќање копнени трупи во Украина, што канцеларката категорично го отфрли.

Клучна тема на разговорот ќе биде посетата на Кси, кој во недела пристигнува во Франција на три дена пред да замине за Србија и Унгарија. Вечерата ќе биде шанса за Шолц да го информира Макрон за неговата средба со Кси во Пекинг минатиот месец. Шолц и Макрон, исто така, не се согласуваат за потенцијалното воведување тарифи на ЕУ за субвенционираните кинески електрични возила.

Според Ноа Баркин од германскиот Маршалов фонд, кој прв извести за вечерата, Макрон ќе се обиде да го убеди канцеларот да му се придружи на неговиот состанок со Кси следната недела, заедно со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Друга веројатна тема на вечерата ќе биде политиката на ЕУ, особено одбраната и нејзиното финансирање. Макрон силно се залага за т.н. одбранбени обврзници, што би вклучило заедничко европско издавање на долг за да се финансираат воени инвестиции.

Шолц досега ја отфрли идејата.

Related posts

Крвава граѓанска војна во Судан, две генерали се борат за власт

admin

ВАЈСМEН: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СЕКОГАШ БЕШЕ ЦЕЛ НА ХИБРИДНИ НАПАДИ ОД РУСИЈА

ninja

ЗАМИНУВА ГОДИНАТА, АМА НЕ И ПРОБЛЕМИТЕ

ninja

Вучиќ го распушти парламентот и свика предвремени избори на 17 декември во Србија

admin

ЗАГИНАТИ И ПОВРЕДЕНИ ВО ПУКОТНИЦА ВО ПАРИЗ

ninja

Стари фотографии употребени за ширење паника, омраза и лажни вести

admin