22.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Објавени податоците од пописот за 2023 година, Албанија со минус 429 илјади жители

Албанија брои 2.402.113 жители, од кои 755.950 семејства, со големина од 3,2 члена, покажува последниот попис спроведен во септември 2023 година.

За разлика од 2011 година, кога населението било 2.831.741 жители, излегува дека Албанија се намалила за 420 илјади Албанци.

„Податоците се јавно добро и се нудат на креаторите на политики, носителите на одлуки, истражувачите, бизнисите, да ги користат за развојно планирање, анализа на демографски, социјални, економски и еколошки феномени, донесување важни одлуки и нивна имплементација во пракса во корист на нашето општество“, изјави Елса Дули, директорка на Институтот за статистика.

Related posts

Државата ги „опари“ партиите

admin

Дали Ковачевски прифаќа влада без ДУИ?

admin

Зара ја повлече контроверзната реклама

admin

НАД 20.000 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСИТЕ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

ninja

ПОДКАСТ: Што мисли младината за своите партиски сениори? (ВИДЕО)

admin

Скопје “тоне” во ѓубре, Арсовска: Издојувавме уште една победа

admin