23.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Таравари: Уставните измени ќе поминат, за во НАТО го чекавте Ахмети 20 години

Арбен Таравари од ВЛЕН вели дека имаат легитимитет да ги претстават Албанците во владата, а за ДУИ нагласи дека и е местото во опозицијата бидејќи тоа “ќе им направи добро”.

Средбата на Фронтот за Европа во Тетово,  според него, е театар а пораките – безвредни.

“Изгледаше како театар, исто како тој настан кога се избираше едниот претседател на собрание, другиот за заменик итн… Овие изјави ќе ги дадат за да ги задржат гласачите, епа опозицијата го има затоа што ви дава мала неволја. Господинот Ахмети е мудар, мудар човек, па не преферирам да користи таков безобразен речник. Али Ахмети не се грижи за опозицијата, туку за борбата што доаѓа против криминалот и корупцијата, па од него ќе се бара да посредува кај нив. Опозицијата ќе ви направи добро, а тие како опозиција ќе се натпреваруваат на локални избори“, изјави Таравари.

Таравари рече дека ВЛЕН има 95 отсто од албанските гласови, додека само 5 отсто од малите заедници.

„Ние го имаме легитимитетот на албанските гласови. ДУИ доби легитимитет во 2016 година со 80 илјади гласови. Само Турската демократска партија има 17-18 илјади гласови, Бошњаците и Ромите немаат многу, па ТДП ја направи разликата. И во ВЛЕН чистите гласови не се целосно албански, можеби 5 отсто биле од малцинствата, но 95 отсто се албански гласови“, рече Таравари.

Поканет во емисијата Клан Дебата на телевизијата Клан Македонија, Таравари рече ако АзА не се расцепеше пред изборите, можеби денес ВЛЕН ќе имаше 10 илјади гласови повеќе со Зиадин Села.

„Жал ми е кога гледам како политичар кој 10 години ги критикуваше Али Ахмети и ДУИ, како Зиадин Села, денес е секогаш покрај Али Ахмети. Колку сме соработувале со господинот Села, сме го слушнале и поверувале, но гарантирам дека доколку господинот Села беше со нас на овие избори, веројатно ќе имавме 10.000 гласови повеќе“, рече Таравари.

“Верувам дека албанските партии кои се дел од Европскиот фронт ќе се спојат во ДУИ, но не и турските, босанските или ромските партии“, рече Таравари.

Таравари рече дека ќе се прават уставни измени, но тоа е процедура која бара време.

„Преговарав со Али Ахмети во ноември дека не би било добро да се влезе во влада која не е проевропска. Не е важно дали сме го потпишале или не, нека каже Арсим Зеколи дека сме го депонирале во амбасада на САД, тој е случај за психијатрија. Ние сме гаранција во оваа влада дека Северна Македонија ќе го задржи проевропскиот курс, затоа разговаравме и со ВМРО. Во јуни имаме избори, имаме избори во ЕУ и САД, може да се одржат и во септември, важно е државата да направи уставни измени“, рече Таравари.

Тој рече дека не сакаат временски ограничувања, но започнатите работи ќе бидат завршени.

„Ќе се обидеме што поскоро да ги направиме уставните измени, не ограничувајте на шест месеци, кога 20 години го чекате Али Ахмети за НАТО или за патот Скопје-Блаце“, изјави Таравари.

 

Related posts

Роботи-работници, еве што можат новите хуманоиди на Тесла

admin

Биден со порака до балканските лидери: Не ги чепкајте договорите од Дејтон, Преспа, Охрид и Резолуцијата 1244

admin

СОФИЈА СО КРИТИКИ ДО СКОПЈЕ ЗА ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ

ninja

ЌЕ ИМА ЛИ ДОВОЛНО СТРУЈА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ЗИМАВА?

ninja

ТАРАВАРИ СО „ПРАЗНИ РАЦЕ“ ЗАМИНА ОД ВЛАДАТА

ninja

Груби најавува голема инвестиција од Белгија, 600 нови работни места со над 900 евра месечна плата

admin