33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Тачи: Кога Европскиот фронт ќе ја напушти масата за дијалог, Северна Македонија ќе се дестабилизира

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, рече дека доколку Европскиот Фронт ја напушти масата за дијалог, Северна Македонија ќе биде дестабилизирана, пренесува Инбокс7.

Во интервју за косовската телевизија Т7, тој рече дека другите не можат да се потсмеваат на Фронтот.

„Патот можеби е различен и на тој поинаков пат ние ја напуштаме масата на дијалог, но нашето заминување значи и напуштање на одговорноста. ВЛЕН да не мисли дека во разговорите ќе можат да се потсмеваат на Фронтот или на лидерот на дијалогот на Фронтот. Во моментот кога ќе ја напуштиме масата на преговори и дијалог, Северна Македонија ќе биде на работ на политичка и етничка дестабилизација“, рече Тачи.

„Но, не можеме да станеме дел од бесконечен, бесплоден дијалог“, додаде тој.

Тачи во „Пресинг“ на Т7 рече дека од ВМРО лично нему му било понудено да заземе која позиција сака, по премиерот.

Но, тој рече дека ја отфрлил оваа форма на дијалог, додавајќи дека од ВМРО-ДПМНЕ на Фронтот му било понудено повеќе од тоа што сега како власт има ВЛЕН.

„Ни понудија многу повеќе министри од ВЛЕН, а ми понудија какво сакам место во Владата, после премиерот. Го прекинав овој начин на разговор и се уверија дека позицијата на Фронтот е единствена“, рече Тачи.

Тачи беше запрашан каде е сојузот меѓу Србија и Северна Македонија, што го прогласи вицепремиерот на Северна Македонија, Иван Стоилковиќ.

„Ова е добро и фер прашање, но би било добро ова прашање да му биде поставено на Албин Курти, на владата на Косово, а потоа и на мене“, му одговори Тачи.

„Молкот на Самоопределување и Албин Курти во овие моменти кога се случува овој масакр… Мислам дека тоа што Србија ги мешаше прстите во Македонија со доаѓањето на Стоилковиќ стана подадена рака. Политиката на Србија само зборува дека не се смирила“, изјави Тачи.

 

Related posts

Деветти антикризен пакет: Мерките како „сламка за спас“ за најранливите, а причина за контрирање на партиите

admin

ТРАМП ВЕЧЕРВА СЕ ОЧЕКУВА ДА ЈА ОБЈАВИ ТРЕТА КАНДИДАТУРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

ninja

НАТО: ИСТОРИСКА ШАНСА ЗА ПОСТИГНУВАЊЕ НА ТРАЕН МИР МЕЃУ КОСОВО И СРБИЈА

ninja

Со национализам на младите не им се „продава“ иднината

admin

ДРЖАВАТА ЌЕ МОРА ДА ГИ ПОКРИЕ ДЕЛ ОД ДОЛГОВИТЕ ЗА СТРУЈА

ninja

ЕУ со нови 2.1 милијарди за развој на Западен Балкан

admin