33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Терористички напад во Белград, осомничен е конвертитот Милош Жујовиќ

Претседателот на Врховното собрание на Исламската заедница на Србија, Мухамед Јусуфспахиќ изјави дека терорист не може да биде верник и дека луѓето кои се декларираат како „вахабисти“ не влегуваат во џамии, туку влегуваат во непознати објекти.

„Она што го направи Милош Жујовиќ, човек кој се одлучи за исламот и се нарекува Салахудин, кој се претстави како муслиман, е чист тероризам, неисламски чин“, изјави Јусуфспахиќ за Танјуг.

Тој додаде дека односот кон Србија не може да биде однос кој напаѓачот се обидел да го создаде, туку мора да биде однос на почит, посочувајќи дека исламската заедница ја примила веста за нападот со голема загриженост.

„Злосторството што беше извршено е напад врз државата и врз сите нас. Велиш суфизам – не постои, велиш вахабизам – не постои. Постои израз муслиман за оној кој е верен на Бога“, рече Јусуфспахиќ.

Тој додаде дека луѓето што ги прогласуваат за „вахабисти“ не влегуваат во џамии и редовни објекти на Исламската верска заедница, туку во некои други, непознати објекти.

Според него, Жујовиќ никогаш не бил член на Исламската заедница на Србија, но според некои неофицијални информации, тој посетил објекти со кои управувале приватни лица, кои исто така не се дел од Исламската заедница на Србија.

„Длабоко сочувствуваме со ранетиот полицаец и неговото семејство. Упатуваме молитви за негово здравје и брзо закрепнување. Тој е дел од нас и нашето општество, затоа овој напад го доживуваме како напад на член на нашето семејство“, рече Јусуфспахиќ.

Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ во саботата изјави дека Милош Жујовиќ извршил терористички напад врз припадник на Жандармеријата, кој ја обезбедувал амбасадата на Израел во Белград.

Дачиќ, исто така, рече дека терористот е 25-годишен Србин, преобратен од „нашата вера“ во ислам, кој го имал „верското име Салахудин“. Тој додаде дека Жујовиќ, по потекло од Младеновац, живеел во Нови Пазар.

Српскиот претседател Александар Вучиќ во гостувањето на ТВ Прва изјави дека „ќе се истражува и донесувањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница како мотив“ за нападот на Милош Жујовиќ пред израелската амбасада.

Вучиќ рече дека државата се бори против „исламскиот“ тероризам, како што наводно се бори против „православните“, пренесува Данас.

Related posts

Анализа на РТС: Со уставните измени Македонците стануваат малцинство во сопствената држава

admin

Премиерот Ковачевски најави оставка

admin

Брегу: Регионалните институции можат да играат клучна улога кога глобалните се во криза

admin

ШОЛЦ ПРЕДУПРЕДИ НА ПОСЛЕДИЦИ ЗА КИНА АКО Ѝ ИСПРАТИ ОРУЖЈЕ НА РУСИЈА

ninja

Русија поседува дел од бугарскиот брег на Црното Море, а се чини дека на Софија не и пречи

admin

“Ако политички се дестабилизира ќе се одрази…”: Османи ги коментира изборите во Турција

admin