33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бајден останува во трката за претседател на САД

Претседателот Џо Бајден денеска потврди дека ќе продолжи со кандидатурата за реизбор, отфрлајќи го зголемениот притисок од неговата Демократска партија да се повлече по катастрофалниот дебатен настап со кој се покренаа прашања за неговата подготвеност. Тој рече дека не бил принуден да ја напушти кандидатурата.

“Јас ќе се кандидирам. Јас сум лидер на Демократската партија. Никој не ме принудил да напуштам било што“, рече Бајден, според врвниот соработник кој го објави неговиот коментар на платформата за социјалните медиуми X.

Бајден и Харис се појавиле на повикот на Демократскиот национален комитет, според три анонимни лица запознаени со ова прашање. Тие рекоа дека тоа било напорен разговор, нагласувајќи ги влоговите на изборите и навраќајќи се на претходните коментари на Бајден по дебатата дека тој повторно ќе се кандидира.

Тоа биле едни од неколкуте напори на претседателот и неговите врвни соработници да се обидат да ја смират зголемената вознемиреност меѓу неговите сојузници во Конгресот и на највисоките нивоа на неговата партија.

Демократите се незадоволни од дебатниот настап на Бајден, како и од персоналот на Белата куќа, но и од самиот Бајден. Постои подлабока фрустрација кај некои демократи кои сметаат дека Бајден требало многу порано да се справи со прашањата за неговиот перформанс околу дебатата и дека ги ставил во тешка позиција останувајќи во трката за претседател на САД.

Related posts

Агелер: Нема одново преговори ниту за Преспа, ни со Бугарија за ЕУ

admin

Белгија: Изборната кампања ќе го скрати претседавањето со ЕУ

admin

Маричиќ-Вархеји: Северна Македонија има место во ЕУ, сега е момент за забрзување на пристапниот процес

admin

КОРУПЦИЈАТА Е ГЛАВЕН ПРОБЛЕМ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, РЕШЕНИЕТО Е ПРИСТАПНИОТ ПРОЦЕС КОН ЕУ, РЕЧЕ ЕСКОБАР

ninja

ПУТИН:„НЕ БЛЕФИРАМ“, ЗАПАДОТ: БЛЕФИРАШ

admin

Таравари кај Курти: Средба со голема симболика

admin